Elevii chiulangii, în atenția polițiștilor bistrițeni
Au fost depistați 10 elevi care absentau nemotivat și au fost informate școlile unde învață
Ieri, în intervalul orar 09.00-12.00, pe raza municipiului Bistrița, polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară împreună cu cei ai Biroului de Ordine Publică au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea si combaterea absenteismului școlar, dar și pentru prevenirea traficului și consumului de droguri în rândul elevilor.
Astfel, au fost efectuate verificări în 7 unități de învățământ și la localuri publice din zona adiacentă acestora. Polițiștii au aplicat 4 sancțiuni contravenționale în cuantum de 500 de lei, pentru nerespectarea Legii 349/2002 privind prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun. Totodată, au fost depistați 10 elevi care absentau nemotivat și au fost informate școlile unde învață.
Activități similare au fost desfășurate și de către polițiștii din Beclean care au efectuat verificări în 5 localuri publice din oraș. Astfel, au fost depistați 6 elevi, toți liceeni, care nu frecventau cursurile, fiind informați reprezentanții școlii unde învață.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Talos Liviuta - din Beclean
30.01.2026Are tact, rabdare și decență față de elevi și cadre didactice, nu jignește și nu face glumițe de prost gust ca anteriorul inspector șef. Baftă în a rezista pe post, că-i mare mafia .
la articolul Ce întrebare a primit inspectorul general Vasile Șteopoaie din partea unui elev: "Acesta era interesul lui" (VIDEO)
votantul beat
30.01.2026Avocata DIAVOLULUI care iubeste mangotii tunata si injectata tocmai ca sa rasuceasca mintea masculilor din jurul afacerilor dubioase. Mere bine Justitia cu astfel de specimene.
la articolul Numele lui Ioan Turc apare în stenogramele avocatei șpăgare de la PNL
Turc spagarul
30.01.2026Turc a luat spaga oriunde a putut. Am fost la masa la restaurant si la masa de langa isi negocia spaga pentru o lucrare la un liceu.. era la Registru pe atunci.. E clar ca asa a facut si la Primarie
la articolul Numele lui Ioan Turc apare în stenogramele avocatei șpăgare de la PNL
Frent A
29.01.2026Nu ca ultimul. Sa ia exemplu domnul „senator” neales de nimenea.
la articolul Ce întrebare a primit inspectorul general Vasile Șteopoaie din partea unui elev: "Acesta era interesul lui" (VIDEO)
COMENTARII