Element de muniție din Al Doilea Război Mondial, găsit în Țigău (FOTO-VIDEO)

“În acest sfârșit de săptămână, am fost anuntați de către aceștia că au identificat, la baza unui copac, un element de muniție rămas de explodat, cel mai probabil din Al Doilea Război Mondial. Au sistat orice activitate și au solicitat intervenția specialiștilor. Pirotehnicienii din cadrul ISU Bistrița – Năsăud s-au deplasat de urgență la locul […]

“În acest sfârșit de săptămână, am fost anuntați de către aceștia că au identificat, la baza unui copac, un element de muniție rămas de explodat, cel mai probabil din Al Doilea Război Mondial. Au sistat orice activitate și au solicitat intervenția specialiștilor.

Pirotehnicienii din cadrul ISU Bistrița – Năsăud s-au deplasat de urgență la locul indicat, pe raza localității Țigău, și au confirmat situația”, a transmis ISU Bistrița.

La baza unui copac era îngropat un proiectil exploziv calibru 100 de mm. Specialiștii bistrițeni au luat măsurile specifice de cercetare a zonei pentru a identifica alte posibile elemente de muniție rămase neexplodate, iar pe timpul căutării au identificat un inel roman (foto) ce urmează să fie predat Muzeului Județean Bistrița – Năsăud.

“După ce a fost cercetată întreaga zonă cu detectorul de metale, s-a procedat la distrugerea elementului de sub copac, direct in locul unde a fost găsit. S-a luat aceasta decizie pentru că poziția acestuia și locul în care se afla nu permiteau ridicarea proiectilului în condiții de siguranță. Misiunea s-a desfășurat și încheiat in condiții optime de siguranță pentru pirotehnicienii bistrițeni.

Este a doua misiune pirotehnică intr-un interval trei zile care ne arată, încă o dată, că bistrițenii sunt responsabili atunci când, în activitățile desfășurate, identifică elemente de muniție rămase neexplodate. Vă mulțumim!”, a transmis ISU Bistrița.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing