Două primării din Bistrița-Năsăud, amendate după controalele comisiei pentru curățenie

Întâlnire de lucru a comisiei pentru verificarea stării de salubritate a localităților, cursurile de apă și a căilor de comunicații din județul Bistrița-Năsăud. Astazi, la Instituția Prefectului județul Bistrița-Năsăud, a fost prezidată o ședință de lucru de către subprefectul județului, domnul Atilla Decsei, la care au participat reprezentanți de la Consiliul Județean, Garda de […]

Întâlnire de lucru a comisiei pentru verificarea stării de salubritate a localităților, cursurile de apă și a căilor de comunicații din județul Bistrița-Năsăud.
 
Astazi, la Instituția Prefectului județul Bistrița-Năsăud, a fost prezidată o ședință de lucru de către subprefectul județului, domnul Atilla Decsei, la care au participat reprezentanți de la Consiliul Județean, Garda de Mediu, Sistemul de Gospodărire a Apelor, Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare și Inspectoratul pentru Situații de Urgență. Principalele teme abordate au vizat prezentarea situațiilor consemnate pe teren de către echipele care au început deja monitorizarea UAT-urilor din județ, dar și regruparea personalului pentru saptămâna curentă.
 
În urma acțiunilor de verificare realizate în perioada 4-7 mai s-au aplicat deja două amenzi, una în valoare de 5000 de lei pentru unitatea administativ-teritorială Monor și una de 15000 de lei pentru UAT-ul Dumitrița.
Activitatea de control se va desfășura în perioada 10.05-04.06.2021, iar acolo unde nu se vor respecta termenele deja stabilite pentru remedierea problemelor, se vor aplica în continuare amenzi în conformitate cu prevederile legale.
 
”Doar cu amenzi și cu directive clare se poate face o curățenie serioasă care, ulterior, să se și mențină în tot județul nostru. Vom continua să monitorizăm starea de salubritate a tuturor unităților administrative-teritoriale și vom pune presiuni pentru ca termenele date să fie respectate”, este mesajul transmis de către subprefectul Atilla Decsei.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing