Două ore despre Bistrița-Năsăud pe REALITATEA TV. Radu Moldovan, profil de prezidențiabil?
Vineri seara, de la ora 21.00, pe Realitatea TV, în cadrul emisiunii "Cu drag, despre România!" , spațiu unde se discută fără încrâncenare, fără culoare politică, despre lucrurile bune întâmplate în ultimii ani pe tot teritoriul țării, a fost la rând județul Bistrița-Năsud. Emisiunea realizată de Alexandra Păcuraru, își propune să facă cunoscut în întreaga țară fiecare județ, să promoveze valorile și ideile bune care se pun în practică în fiecare regiune.
Astfel, se intermediază și un schimb de idei benefic pentru liderii politici, care vor putea să ia anumite decizii având soluțiile din alte județe pentru anumite probleme de ordin administrativ, social și economic.
Alături de președintele Consiliului Județean, Radu Moldovan, în studiorile Realitatea TV au fost prezenți și Nicolae Moldovan, (Beclean), Paul Ştir (Căianu Mic), Romeo Florian (Lechinţa), Dorin Vlașin (Năsăud), Flaviu Lupşan (Lunca Ilvei), Vasile Borş (Maieru), Gabriel Lazany, (managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistrița), Ioan Pintea, Alexandru Pugna, Alexandru Gavrilaş, Raul Gălan, Gabriela Szabo, Gabi Balint, Viorel Moldovan, Virginia Linul, Nina Rus și Darius Pripon (Crama Jelna).
Radu Moldovan, profil de prezidențiabil
Exhaustivă, Alexandra Păcuraru, a vorbit destul de mult atât despre județul Bistrița-Năsăud, dar și despre Ucraina și ultimele evenimente petrecute acolo, cu referire la bisericile românești de acolo și dramele care au loc foarte aproape de județul Bistrița-Năsăud. Păcuraru l-a întrebat pe Radu Moldovan ce ar fi făcut dacă ar fi fost președintele României după ce-ar fi aflat de crimele înfăptuite împotriva preoților etnici români din Ucraina, despre coșmarul pe care îl trăiesc aceștia într-o țară pe care România o ajută în războiul declanșat de Rusia. Moldovan a fost cât se poate de tranșant: ”M-aș fi urcat într-un elicopter și m-aș fi dus la Kiev să îi spun președintelui Zelenski că toate aceste abuzuri trebuie să înceteze”. În acel moment, Alexandra Păcurar a exclamat: ”D-le Ciolacu, se aude, cred că, se și vede, aveți în față un profil de prezidențiabil. Cred că românii au nevoie de un om în care să se regăsească și care să îi reprezinte cu demnitate”.
Este pentru prima dată când pe o televiziune cu impact national se vorbește deschis despre un asemenea subiect. Evident, Radu Moldovan, care face de ani buni politică la nivel înalt, el fiind vicepreședinte PSD și este considerat un personaj influent în partidul condus acum de Marcel Ciolacu, și-a propus pentru 2024-2028 ținte înalte, dar, deocamdată, zvonurile sau informațiile pe surse rămân doar la acest nivel, vara lui 2023 fiind cea care va decide direcția politică până la primele alegeri din 2024, cele europarlamentare.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Adriana
03.05.2026Chiar așa cu cine votează senatorul ăsta sinecură. cu Grindeanu sau cu Bolojan ? Vrem răspuns public la Beclean
Alonso - Figa
03.05.2026Ce face Nicula senatorul BN neales de nimeni, piticul mârlan, votează moțiunea de cenzură sau nu? Că nu mai scoate nimic din țuguiatul lui cap
Oltean
01.05.2026Bă mai lăsați pozele cu AI. Ce rușinos cum se perindă „polițistele” cu părul in vânt ca la Măruță! Ce țară mai are asemenea prezentare a Poliției? Hai bă, fetelor, gelaților polițiști, mergeți pe OnlyFans, lăsați meseria de poliție, cocalarilor ! Cum dra...
la articolul Peste 550 de polițiști din Bistrița-Năsăud vor fi la datorie în minivacanța de 1 Mai
Când se plătește cas serviciile acestea trebuie asigurate nu finanțări csm Bistrița!
la articolul Cozi la Policlinica Bistrița. Cum explică situația reprezentanții instituției
COMENTARII