Dosar penal, după ce o femeie din Salva a fost diagnosticată cu coronavirus! Ce spun procurorii

O femeie din Salva a fost diagnosticată cu COVID-19. Femeia a fost transferată la Clinica de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca. Procurorii informează că la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud se efectuează cercetări într-un dosar penal, cu privire la infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor, constând în faptul că L. Maria, domiciliată în Salva, a […]

O femeie din Salva a fost diagnosticată cu COVID-19. Femeia a fost transferată la Clinica de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca. 

Procurorii informează că la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud se efectuează cercetări într-un dosar penal, cu privire la infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor, constând în faptul că L. Maria, domiciliată în Salva, a fost internată în data de 15 martie la Spitalul Județean de Urgență Bistrița, secția de Boli Infecțioase, cu simptome de febră și tuse iritativă, avându-le din data de 5 martie, iar la data de 20 martie starea pacientei s-a agravat brusc, fiind tranferată la Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Bistrița, unde a fost testată pentru COVID-19 și diagnosticată pozitiv, fiind transferată la Clinica de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca.

Conform procurorilor, pacienta a declarat, la internare, că nu știe să fi fost în contact cu persoane diagnosticate cu COVID -19 sau cu persoane recent întoarse din străinătate și nici nu a călătorit în ultimele 14 zile în străinătate. 

Conform unor surse, femeia vindea baticuri și ar fi intrat în contact cu mai multe persoane. Deocamdată, în afară de comunicatul emis de Parchet, autoritățile nu au oferit alte informații legate de acest caz. 

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing