Doi tineri bistrițeni au furat ce au prins! Alimente și băuturi din magazine, dar și telefonul unei femei

La data de 23 aprilie a.c., polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Bistrița au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat bănuit de comiterea infracțiunilor de furt și furt calificat.

În urma activităților desfășurate de către polițiștii, s-a constatat faptul că începând cu luna noiembrie 2025 și până în februarie 2026, un tânăr de 23 de ani, din Bistrița ar fi sustras în repetate rânduri bunuri și alimente din mai multe magazine din municipiu. Prejudiciul cauzat prin comiterea infracțiunilor este de aproximativ 1900 de lei.

 Ca urmare a probatoriului administrat, polițiștii Biroului de Investigații Criminale au dispus reținerea pe o durată de 24 de ore a tânărului.

 La aceeași dată, polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 27 de ani, din Bistrița, bănuit de comiterea infracțiunilor de furt, furt calificat și însușirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor.

 În fapt, de la începutul anului, bărbatul ar fi sustras mai multe sticle cu băuturi alcoolice dintr-un restaurant cât și alte bunuri și alimente dintr-un magazin din municipiul Bistrița. Totodată, acesta și-ar fi însușit de pe o bancă, un telefon mobil, proprietatea unei femei. Ca urmare a comiterii faptelor a fost cauzat un prejudiciu de aproximativ 7000 de lei, fiind recuperat telefonul sustras și alte bunuri, în valoare de aproximativ 1500 de lei.

 Cu privire la aspectele documentate, polițiștii Biroului de Investigații Criminale au dispus reținerea bărbatului pe o durată de 24 de ore.

 Cei doi bărbați bănuiți de comiterea faptelor au fost introduși în Centrului de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud. Aceștia urmează să fie prezentați magistraților cu propunere de luare a unor măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate de către polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Bistrița în vederea documentării întregii activități infracționale și a participației penale.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing