Doi adolescenți bistrițeni foloseau câini și pisici pentru a-și antrena câinii de luptă
Doi adolescenți din Bistrița-Năsăud, de 15, respectiv 16 ani, au fost reținuți de poliție. Cei doi foloseau câini și pisici pentru a-și antrena câinii de luptă. Animalele supuse cruzimii era, în cele din urmă, ucise.
„În cursul lunii martie 2023, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Bistrița-Năsăud, în urma efectuării unor activități informativ-operative, s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că mai multe persoane, posibil minore, dintr-o comună din județul Bistrița-Năsăud, organizează lupte între câini și pregătesc în acest scop exemplare canine din rasele periculoase prevăzute de O.U.G. 55/2002.
Astfel, la pregătirea acestora foloseau alte animale vii, cum ar fi câini de rasă comună și pisici, animale care în urma acestor antrenamente decedau.
În urma activităților de cercetare penală desfășurate, a fost dispusă continuarea urmăririi penale față de doi bănuiți minori, de 16, respectiv 15 ani, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor prevăzute și pedepsite de art. 25 alin. (1) lit. c din Legea 205/2004 și art. 14 din O.U.G. 22/2002.
La data de 24 mai a.c., în urma efectuării activităților de cercetare penală, a fost luată măsura reținerii unuia dintre bănuiți, minor, de 16 ani.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Bistrița-Năsăud, în vederea stabilirii întregii activități infracționale și tragerii la răspundere a bănuiților, iar la finalizarea acestora, dosarul penal va fi înaintat Parchetului cu propuneri procedurale“, se arată într-un comunicat de presă al IPJ BN.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Vasile Pop
22.07.2026Bună seara. Vrem să știm dacă s-a aflat identitatea persoanei decedate. Mulțumim.
la articolul Descoperire macabră într-o pădure de lângă Bistrița
Veteran
19.07.2026Soluția ar fi ca domnul ecologist Marius Bălan sa nu își mai bage nasul de cate ori se vrea sa se taie un copac din oraș ori să fie tras la răspundere pentru toate pagubele produse de aceștia când se prăbușesc incluși îndepărtarea lor sa ii fie imputată lui
la articolul Un alt arbore s-a prăbușit în parcul din Bistrița. Ce măsuri anunță primarul
Grindă - Beclean
18.07.2026Zero barat „ deputățelul ” Suciu, iar o dă pe jigniri și minciuni marca PSD, lasă că vin alegerile ! Rușine haita PSD cu Știucă în frunte !
la articolul Daniel Suciu: “Se adună asfalt pe străzile Bistriței”
Săsărman Moni
17.07.2026Hai sictir hienă PSD, întruparea ipocriziei, imposturii și infatuării, las că vin alegerile, hoților !
COMENTARII