Disputa dintre bisericile Ortodoxă și Reformată, privind folosirea cimitirului, a ajuns la Prefectură. Ce s-a decis

În cursul zilei de astăzi, 13 mai, prefectul Stelian Dolha, alături de subprefecții Decsei Atilla și Toth Lorand, a mediat o întâlnire între reprezentații Parohiei Reformate Bistrița, ai Parohiei Ortodoxe Române Bistrița și reprezentații Primăriei Municipiului Bistrița, cu scopul identificării modalităților de folosire a cimitirului municipal de către cele două confesiuni și a modalităților de […]

În cursul zilei de astăzi, 13 mai, prefectul Stelian Dolha, alături de subprefecții Decsei Atilla și Toth Lorand, a mediat o întâlnire între reprezentații Parohiei Reformate Bistrița, ai Parohiei Ortodoxe Române Bistrița și reprezentații Primăriei Municipiului Bistrița, cu scopul identificării modalităților de folosire a cimitirului municipal de către cele două confesiuni și a modalităților de acces la cimitirul ortodox atât din punct de vedere legal, cât și tehnic. La ședință au participat, de asemenea, directorul Mănășturean Emil (Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară), administratorul public Ioan Peteleu, directorul Direcției de Patrimoniu Marina Vasile și directorul executiv Cincea Dumitru.
 
Întâlnirea a fost organizată ca urmare a faptului că cele două culte nu au ajuns la un consens până astăzi cu privire la accesul în cimitir, cu atât mai mult cu cât cererea pentru locurile de veci a crescut în ultima perioadă.
 
În urma discuțiilor, s-a decis din punct de vedere juridic înscrierea în domeniul public a terenului cu destinația de cimitir, atribuirea cu titlul gratuit către parohii și identificarea soluțiilor tehnice pentru accesul la cimitir a celor două culte. „O problemă stringentă cu care ne-am confruntat atâta vreme, în ceea ce privește accesul și folosirea cimitirului, putem spune că s-a rezolvat în urma acestei întâlniri.” a declarat prefectul Stelian Dolha.

COMENTARII

B-

în 13.05.2021 ora 17:33:57 Balan Marius -Horea a scris:

Lasă un răspuns

Ca sa nu se mai sfadeasca popii trebuie ca fiecare municipiu sa aiba cate un CREMATORIU. Patria nu isi mai permite sa amplaseze cimitire pe colinele si campurile sale. Sa nu uitam ca si stramosii nostrii practicau INCINERAREA . Sufletul zboara la cer si hoitul ramane hrana viermilor.


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing