Diana Morar: “Un proiect de lege care va schimba în bine viața celor peste 100 de mii de copii rămași singuri acasă”

Deputatul Diana Morar s-a întâlnit marți la Palatul Cotroceni cu Sandra Pralong, consilier de stat la Administrația Prezidențială – Departamentul pentru Relația cu Românii din afara Granițelor, care gestionează Grupul de Lucru Interinstituţional pentru Copiii cu părinţii plecaţi la muncă în străinătate. Acest Grup de Lucru a redactat un raport privind direcțiile de urmat pentru […]

Deputatul Diana Morar s-a întâlnit marți la Palatul Cotroceni cu Sandra Pralong, consilier de stat la Administrația Prezidențială – Departamentul pentru Relația cu Românii din afara Granițelor, care gestionează Grupul de Lucru Interinstituţional pentru Copiii cu părinţii plecaţi la muncă în străinătate.

Acest Grup de Lucru a redactat un raport privind direcțiile de urmat pentru îmbunătăţirea situaţiei familiilor cu membri plecaţi la muncă peste hotare, pentru ca aceşti copii să fie mai bine încadraţi în comunitate.

 

Diana MORAR: Am spus de la bun început că una dintre prioritățile mandatului meu de parlamentar va fi această problematică, astfel că lucrez, alături de colegul meu deputat Sebastian Burduja, la un proiect de lege complex, care să schimbe în bine viața copiilor rămași singuri acasă, peste 100.000 conform unor statistici.

 

Proiectul de lege a viza, printre altele, redefinirea procedurilor administrative și interconectivitatea dintre instituțiile responsabile, îmbunătățirea procedurii privind delegarea temporară a tutelei, obligativitatea informării corecte a părinților aflați în această situație, instituirea de măsuri de sprijin pentru copii, pentru tutorele temporar și pentru părintele plecat, crearea de mecanisme pentru implicarea întregii comunități locale în cazurile de acest gen.

 

”Pe această temă, vom discuta în perioada următoare și cu ministrul Muncii și Protecției Sociale, Raluca Turcan. Vă voi ține la curent cu mersul proiectului”, conchide parlamentarul liberal.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing