Diana Morar: “Proiectul privind monitorizarea agresorilor cu brățări electronice, în dezbatere”

“În Comisia juridică a Camerei Deputaților, din care fac parte, dezbatem un proiect de lege extrem de important pentru prevenirea și combaterea violenței domestice: utilizarea brățărilor electronice pentru a monitoriza respectarea ordinelor de protecție, așa cum se întâmplă în numeroase țări. Anul trecut, în România au fost emise peste 8.000 de ordine de protecție. Este […]

“În Comisia juridică a Camerei Deputaților, din care fac parte, dezbatem un proiect de lege extrem de important pentru prevenirea și combaterea violenței domestice: utilizarea brățărilor electronice pentru a monitoriza respectarea ordinelor de protecție, așa cum se întâmplă în numeroase țări. Anul trecut, în România au fost emise peste 8.000 de ordine de protecție. Este de notorietate cazul de la Telciu, unde o tânără cu doi copii a fost bătută cu sălbăticie de soț în plină stradă. Utilizarea sistemelor de supraveghere permite adoptarea unor măsuri pentru prevenirea și contracararea unui eventual contact fizic între victima violenței domestice și agresor”, a transmis deputatul PNL, Diana Morar.
 
Acest proiect de lege este o prioritate, iar brățările electronice vor fi un instrument care să monitorizeze acele persoane împotriva cărora s-a emis ordin de protecție, în ideea de a descuraja încălcarea ordinului prin apropierea de victimă.
 
“Voi pleda pentru oferirea unei garanții în plus victimei: persoana protejată să aibă asupra sa o brățară mobilă care să semnalizeze apropierea sau un ”buton de panică” pentru a se simți în siguranță și pentru a avea control asupra situației.
Faza pilot va fi demarată imediat ce legea va fi promulgată, iar sistemul de supraveghere va trebui să fie deplin funcțional în cursul anului viitor”, a transmis Diana Morar.
 
 
 
 
 
 
 

Etichetele acestui articol sunt deputat,diana,morar,pnl

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing