Diana Morar le răspunde parlamentarilor PSD: “Grijă mare să nu cazi în ridicol, dacă te pricepi la toate subiectele” (VIDEO)

Deputatul PNL, Diana Morar, le-a răspuns parlamentarilor opoziției. Diana Morar a fost întrebată cum comentează declarațiile social-democraților, care le-au cerut parlamentarilor PNL să spună ce au făcut concret pentru bistrițeni. “Ce ar trebui să facem, concret, că în Parlament nu se toarnă nici asfalt, nu se fac autostrăzi, nu se scriu nici proiecte, pe ghiduri […]

Deputatul PNL, Diana Morar, le-a răspuns parlamentarilor opoziției. Diana Morar a fost întrebată cum comentează declarațiile social-democraților, care le-au cerut parlamentarilor PNL să spună ce au făcut concret pentru bistrițeni.

“Ce ar trebui să facem, concret, că în Parlament nu se toarnă nici asfalt, nu se fac autostrăzi, nu se scriu nici proiecte, pe ghiduri de aplicare, nu se aduc cărămizi. Rolul unui parlamentar este foarte clar definit și nu înțeleg întrebarea din partea unui deputat, care are și el rol în Parlament și putem și noi să întrebăm ce face în Parlament, în afară de a se afișa cu păpuși de cauciuc și cu tot felul de pancarte, că nu despre asta este vorba în Parlament. Întrebarea este adresată mai mult de chestiuni care țin de executiv, de Guvern”, a declarat Diana Morar, la InfoPolitic.

“Dacă dorește (n.r – Bogdan Ivan) un bilanț al deputaților și al senatorilor în Parlament, eu pot să mi-l prezint pe al meu. În prezent, am patru inițiative legislative, două dintre ele au trecut de o parte din comisii, cu aviz favorabil. Una dintre ele vizează o modificare la Legea Educației, în privința suspendării contractelor de muncă ale cadrelor didactice care au săvârșit infracțiuni cu conținut sexual împotriva minorilor iar a doua este cea a menținerii completurilor de apel în procese, în formulă de doi judecători și nu de trei, așa cum vrea PSD. Zilele trecute, am demarat în Parlament, sunt co-inițiatoare a proiectului privind instituirea zilei de 15 februarie ca Ziua Națională a Lecturii.

Suntem angrenați și în discuții cu diferite organisme profesionale, personal am participat la nivelul Uniunii Avocaților, pentru că există proiecte de modificare a legii de exercitare a profesiei de avocat. Am avut întâlniri și discuții cu organisme ale oamenilor de afaceri din domenii foarte importante. Am avut și o întâlnire foarte importantă la CNAIR, pentru a vedea stadiul lucrărilor în privința drumului expres care leagă Moldova de Transilvania. Județul nostru este unul dintre beneficiarii acestui proiect, că are cea mai mare bucată din această autostradă. S-a semnat contractul pentru efectuarea studiului de fezabilitate, pentru perioada de 18 luni și, în principal, există opțiunea de a se merge pe drum expres și nu va urma, în mare parte, traseul de pe DN 17, pe care îl cunoaștem. În acest proiect, este prinsă și centura Bistriței.

În privința implicării mele ca jurist, fac parte și din comisia pentru drepturile omului și avem și alte inițiative, pe diferite grupuri de lucru”, a declarat Diana Morar.

“Parlamentarii PSD au timp să facă opoziție. Sunt atotcunoscători cu privire la orice subiect. Grijă mare să nu cazi în ceva ridicol, dacă te pricepi la toate subiectele”, a conchis Diana Morar.

 

InfoPolitic cu Augustin Danci. Invitată Diana Morar – deputat PNL

Cum rezistă coaliția de guvernare?

Când vin miliardele pe PNRR?

Scandalul tratamentelor de CoVid-19 din spitale

Publicată de InfoBistrița.ro pe Vineri, 19 martie 2021

COMENTARII

Cg

în 22.03.2021 ora 00:58:20 Ciuma galbena a scris:

Lasă un răspuns

Decat ca ea care nu se pricepenla nimic..


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Învan Bogdan

22.06.2026

Adică dacă pui un imbecil needucat în funcții în care face zero, ajunge el să aibă în CV că a „deținut o vastă experiență”???? Adică habar nu ai să repari trei cauciucuri, te dă afară șefu, dar tu zici am experienta maximă deja am trei cauciucuri la activ. ...

Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea

Diana - Romsilva

22.06.2026

E de tot râsul ce scrieți „Politicianul bistrițean aduce o experiență ministerială diversă, după ce a gestionat în trecut portofoliile de la Digitalizare, Economie și Energie” Urmează ministerul Sănătații apoi al Apărării și apoi un tomberon pentru acest i...

Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea

ecologistul

22.06.2026

No si care-i baiuu ? Vine si asta sa mance ceva ca doara nu s-a culca cu burta goala. Lasati isteriile , si invatati odata ca nu suntem singuri sub soare si numai fitele noastre conteaza. Traiasca MARIA SA URSUL !

Un urs într-o gospodărie din localitatea Petriș

Versace Horea

22.06.2026

Capitala a ceeee???? A modei ??? Să mori de râs nu alta, Turnu Dogarilor și doage gen Botezatu, Lazania așa zice el că e capitala modei

Bistrița va fi capitala modei, cu Cătălin Botezatu și 25 de designeri internaționali

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing