Deputatul Andrei Csillag: "Primăria ne taxează la fiecare pas, în timp ce investițiile reale rămân la stadiul de promisiuni"

Deputatul Andrei Csillag critică decizia privind majorarea taxelor în municipiul Bistrița.

"Fără să clipească, majoritatea PSD și PNL din Consiliul Local a votat la unison taxe și impozite mai mari. Un „cadou” de final de an pentru toți locuitorii Bistriței.

Se pare că incompetența administrației locale este susținută, încă o dată, de noi, cetățenii orașului. Municipiul Bistrița nu are un program clar de dezvoltare, iar în spațiul public auzim constant doar promisiuni despre investiții viitoare. În realitate, grija primarul este bunăstarea echipei de handbal a clubului Gloria și, în loc să acționeze, se plânge de așa-numita „grea moștenire”.

Problemele orașului sunt evidente: locurile de parcare sunt insuficiente, traficul este sufocant, iar soluțiile lipsesc. Cu toate acestea, primarul Lazany a ales să introducă vinieta albastră, primul pas prin care actuala administrație ne-a arătat viziunea sa asupra dezvoltării orașului. Au urmat scumpirea biletului de autobuz, iar acum majorarea taxelor speciale", a transmis deputatul Andrei Csillag.

"Deși administrația locală dă vina pe Guvernul Bolojan, adevărul este că taxele speciale țin exclusiv de decizia autorităților locale. Primarul Lazany și consilierii PSD și PNL au ales să le crească nejustificat. Exemplele sunt grăitoare:

- biletul de intrare la Ștrandul Codrișor a crescut de la 13 lei la 25 de lei;
- taxa pentru un loc de veci în cimitirul municipiului Bistrița s-a triplat, de la 105 lei la 350 de lei;
- pentru înregistrarea unui utilaj agricol la Primăria Bistrița, cetățenii plătesc de patru ori mai mult, de la 45 de lei la 200 de lei.

Primăria Bistrița ne taxează la fiecare pas, în timp ce investițiile reale rămân la stadiul de promisiuni. Așa cum mai marii PSD'ului spun într-una: „vom face”, „vom drege”, „aveți răbdare, Bistrița se transformă”.

În realitate, vedem un primar captiv în jocuri politice impuse de șefii din PSD, care mimează administrația publică printr-o soluție simplă și comodă: creșterea taxelor. Pentru o economie locală sănătoasă este nevoie să oprim risipa banului public și să investim în proiecte care aduc plusvaloare comunității", a transmis Andrei Csillag.

"Astăzi, cetățenii copleșiți de taxe și impozite asistă neputincioși la un spectacol ieftin în care aleșii locali se laudă și se felicită între ei. Cred cu tărie că administrația locală are nevoie de oameni tineri, competenți, care să respecte cetățeanul și interesul public – nu interesele de partid", a transmis Andrei Csillag.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing