Deputatul Andrei Csillag, despre votul moțiunii de cenzură: "Cel mai probabil..." (VIDEO)

Deputatul UNIT Andrei Csillag a transmis un mesaj despre moțiunea de cenzură. Acesta a semnat moțiunea împotriva premierului Ilie Bolojan, dar este posibil să nu fie prezent la vot, alături de colegii din grupul parlamentar.

"Exemplu clasic de politică făcută de PSD! Pentru ei, legea nu există. În disperarea de a-și trece moțiunea, încalcă legea cu bună știință! Asta nu e politică, asta e abuz.

Nu așa se face politica, dragilor. Nu prin presiuni și amenințări convingi parlamentarii să voteze o moțiune de cenzură!
Adevărul? Suntem doar un grup de 16 și, probabil, votul nostru nu cântărește decisiv… dar sincer, mi se face greață de ce se întâmplă. Așa că, foarte posibil, vom avea nevoie de 1–2 săptămâni de „recuperare” alături de colegii mei. Cel mai probabil, vom lipsi și săptămâna viitoare!

Spor la treabă!", a transmis Andrei Csillag.

"Am semnat moțiunea de cenzură pentru că vrem să tragem un semnal de alarmă. Acest guvern, prin măsurile luate, nu a reprezentat poporul român, ci mai degrabă interese externe. Peste 80% dintre români spun clar că direcția este greșită. Totuși, PSD rămâne un simbol al eșecului politic, iar Ilie Bolojan nu este nici el soluția. Dar votul de marți nu va fi despre ei. Noi, parlamentarii UNIT vom vota la moțiune doar în interesul poporului român", a explicat, ulterior, Andrei Csillag.

Mesajul vine după ce colega sa de partid, deputatul Aurora Tasica Simu a avut, de asemenea, un discurs dur în Parlament, acuzând că i s-a tăiat microfonul abuziv în plen. "Vreau Parchetul General să se autosesizeze și să verifice falsul făcut în declarații și hârtia trimisă de la Comisia de Regulament către Biroul Permanent. Este un fals care trebuie cercetat... din disperare de voturi, să treacă moțiunea. Dacă la metode de genul acesta recurgeți, faceți toți parlamentarii să fie împotrivă", a spus Tasica Simu în plen.

COMENTARII

Cs

în 30.04.2026 ora 10:34:09 Co stin a scris:

Lasă un răspuns

Nimeni de nicaieri adica deputatul Csillag, ex-POT, condamnat cu suspendare pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, a mai tras o basina. Nu intereseaza pe nimeni ce faci si ce spui! Faptul ca ai ajuns deputat in partidul satelit al lui Georgesku e doar o greseala de moment care va fi reparata la urmatoarele alegeri. O sa votezi motiunea cot la cot cu Pesede care a depus-o pentru ca nu mai putea talhari tara.


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Geanina

23.06.2026

Acest Pinocchio impostor a fost cu Veștea la AUR pe ușa din spate să „ negocieze” , la fel maestrul Câmpeanu - noneducație plagiator. Bogdane taică, mare rumeguș ești !

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Jenel

23.06.2026

Sigur! Categoric! Atat doar ca ce crezi tu nu are nicio importanta pentru nimeni... Gunoaie ordinare! Ati bagat tara in sant doar ca sa puteti fura in continuare!

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing