De ce a plecat Nicolae Pavelean din USR: "Partidul și-a pierdut direcția" (VIDEO)

Nicolae Pavelean a fost consilier municipal al USR, în precedentul mandat 2020 - 2024 și președinte al USR Bistrița. Acesta a renunțat la activitatea politică și a demisionat din USR. A explicat în cadrul emisiunii FOCUS Politic care sunt motivele plecării din partid.

"De aproximativ un an de zile, m-am îndepărat de politică și de USR. Demisia mi-am dat-o după alegerile din 2024, când am demisionat din toate funcțiile pe care le aveam, la momentul respectiv eram președinte al Organizației Municipale USR, apoi am mai rămas câteva luni, am încercat să arăt că nu e o demisie de frustrare, am încercat să arăt că partidul nu e pe direcția pe care a promis, pe direcția pe care a susținut că vor fi și, la un moment dat, și-a pierdut direcția, mi-am pierdut și eu speranța în ceea ce am crezut în 2018, când am făcut primul pas spre politică, în ceea ce reprezenta cel mai democrat și cel mai nou partid politic, care trebuia să fie o alternativă la vechile partide", a declarat Nicolae Pavelean.

"Cred că nu a fost nimic brusc, totul s-a întâmplat în etape. Eu am încercat să atrag atenția în partid, atât la nivel local, cât și la nivel național, dar conducerea nu a mai ținut cont de ceea ce spuneau cei de la firul ierbii. Vă aduceți aminte cu au pus-o pe doamna Lasconi, pe domnul Barna, pe domnul Voiculescu, din pix, pe primele locuri, după care s-au răzgândit și au dat-o pe doamna Lasconi deoparte.

Și la nivel județean s-a întâmplat acest lucru. Chiar dacă ei susțin că totul se decide prin vot, au fost unii invalidați de conducere... domnul Stan câștigase primul loc, dar conducerea națională a invalidat candidatura... au pus unele motive... Nu mai contează... E doar un exemplu, s-au întâmplat și lucruri mai grave, unii au fost excluși, alții suspendați, alții au abandonat", a declarat Nicolae Pavelean.

COMENTARII

Vs

în 26.01.2026 ora 08:56:46 Virgil Rus -profesor sportiv a scris:

Lasă un răspuns

Iar nu ți-ai luat pastilele Bălane taică și iar scoți rumegușuri pe gură, păi nu-i frumos... Ce-ar fi să dispari la doctor pentru o clismă urgentă?

B

în 26.01.2026 ora 08:45:10 Balan Marius- ecologist a scris:

Lasă un răspuns

Mie personal imi pare rau sa citesc astfel de situatii descrise de Pavelean despre USR mai ales ca am votat in primul tur cu doamna LASCONI. A fost un act nedrept si golanesc ca si-au batut joc de candidata lor o doamna in definitiv si au retras-o ca pe o carpa din batalia finala.


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing