Dacă ai datorii la stat mai mari de 1200 de lei, vei apărea pe "lista rușinii"

Dacă ai datorii la stat mai mari de 1.200 de lei poți să apari pe așa-numita listă a rușinii, care va fi publicată de ANAF. Guvernul a aprobat joi, 16 aprilie, valoarea minimă a datoriilor – atât pentru contribuabili, cât și pentru companii. Pe de altă parte, o altă ordonanță stabilește că statul va prelua datoriile companiilor de importanță strategică.

Persoanele fizice vor putea fi incluse pe „lista ruşinii” pentru obligaţii fiscale restante de cel puţin 1.200 de lei, iar persoanele juridice de cel puţin 5.000 de lei.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului a explicat cum s-a ajuns la aceste valori.

„A fost evaluată valoarea standard pentru o suprafață utilă de 50 de metri pătrați și un autoturism cu capacitate cilindrică de 1.600. Valoarea de impozit calculată la 600 de lei. E vorba de obligații restante pentru doi ani de zile. În momentul acela este eligibil pentru publicarea pe lista rușinii”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.

Statul va putea prelua datoriile companiilor strategice

O altă ordonantă de urgență aprobată de Guvern reglementează condițiile în care Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului poate prelua datoriile către ANAF ale unor companii de interes strategic.

„Este vorba de creanțe bugetare: impozite, taxe, contribuții, amenzi și alte venituri ale bugetului general consolidat, inclusiv accesoriile acestora”, a precizat Ioana Dogioiu.

Măsurile urmăresc ca statul să-şi poată gestiona mai bine resursele, dar și să prevină insolvența, să protejeze mii de locuri de muncă și menținerea capacității de producție în domenii vitale.

Companiile de interes strategic din România sunt esențiale pentru securitatea națională. Printre ele –  companii din energie, transport și industrie, precum Transelectrica, Romaero, Damen Mangalia și Liberty Steel, multe fiind în proces de restructurare sau preluare a datoriilor de către stat.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing