Cum s-a petrecut tragedia din Poiana cu Narcise. O turistă a murit
O femeie a murit sâmbătă în Munții Rodnei, lângă Poiana cu Narcise, după ce a căzut de pe o creastă. Femeia nu a avut nicio șansă de a mai fi salvată și a decedat în urmă căzăturii.
„Astăzi n-a fost o zi bună! Astăzi, muntele a luat, n-a dat! Astăzi, o femeie a murit, coborând dinspre Vf Corongiș spre nord, spre Tăul Corongiș.
Din cauza zăpezii topite de curând, pământul este plin de apă, așa că s-a rupt pur și simplu o bucată de pământ cu tot cu iarbă sub picioarele ei, si a alunecat, iar alunecarea s-a terminat cu o cădere de câtiva zeci de metri în gol. Nu știu câți metri, nici nu mai contează. N-a avut nici o șansă! Am reușit, împreună cu Dan, cu Nelu (adică cu echipa Salvamont Rodna), împreună cu un cadru SMURD, și cu ajutorul neprețuit al lui Steli, care ne-a dus cu mașina proprie pe niște drumuri de nici nu vă imaginați, blocate de arbori căzuți și alte chestii…neprevăzute, după ce am trecut doi munți, la propriu, să ajungem în zona accidentului, am făcut inclusiv zboruri de căutare cu drona dotată cu cameră cu termoviziune, și printr-un efort comun (mai mult al băieților din Salvamont) am găsit trupul neînsuflețit!
Trupul a fost preluat de un elicopter SMURD venit în ajutor, și a fost predat Salvamont-ului Bistrița, care erau, cred, pe Saca, deasupra Poienii cu Narcise. Recuperarea a fost la limită, negura acoperind zona accidentului la câteva minute după ce elicopterul a decolat de acolo. Dacă nu am fi reușit să ne încadrăm în timp, procedura de transport cu targa ne-ar fi luat toată noaptea, cel puțin. Așa că sprijinul aerian a fost neprețuit!
Ce vreau să vă spun: RESPECTAȚI MUNTELE! Nu tratați niciodată cu superficialitate sau cu nepăsare anumite lucruri. CĂUTAȚI INFORMAȚII DESPRE TRASEUL PE CARE DORIȚI SĂ MERGEȚI, verificați dacă aveți echipamentul potrivit, verificați prognozele meteo, și încercați să abordați trasee pentru care aveți pregătirea necesară! Pentru că acolo, sus pe munte, orice greșeală poate să coste scump. Foarte scump!”, a scris pe contul său de Facebook, Alex Varga.
în 12.05.2024 ora 15:09:38 votantul beat a scris:
Lasă un răspuns
din pacate tot mai multi confunda muntele cu pietonalul din oras.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Vasile Pop
22.07.2026Bună seara. Vrem să știm dacă s-a aflat identitatea persoanei decedate. Mulțumim.
la articolul Descoperire macabră într-o pădure de lângă Bistrița
Veteran
19.07.2026Soluția ar fi ca domnul ecologist Marius Bălan sa nu își mai bage nasul de cate ori se vrea sa se taie un copac din oraș ori să fie tras la răspundere pentru toate pagubele produse de aceștia când se prăbușesc incluși îndepărtarea lor sa ii fie imputată lui
la articolul Un alt arbore s-a prăbușit în parcul din Bistrița. Ce măsuri anunță primarul
Grindă - Beclean
18.07.2026Zero barat „ deputățelul ” Suciu, iar o dă pe jigniri și minciuni marca PSD, lasă că vin alegerile ! Rușine haita PSD cu Știucă în frunte !
la articolul Daniel Suciu: “Se adună asfalt pe străzile Bistriței”
Săsărman Moni
17.07.2026Hai sictir hienă PSD, întruparea ipocriziei, imposturii și infatuării, las că vin alegerile, hoților !
COMENTARII