Cum a ajuns Ionel Ganea la Gloria Bistrița: “Pădureanu a zis că-mi dă trei puncte”

Invitat în emisiunea GSP Live, Sandu Boc (75 de ani), fostul fundaș al celor de la Petrolul, Dinamo, Sportul, Rapid și Craiova, a dezvăluit un episod petrecut pe vremea când era președintele la Craiova și l-a cedat pe Ionel Ganea la Gloria Bistița pentru promisiunea că la următorul meci va fi „răsplătit” cu 3 puncte. […]

Invitat în emisiunea GSP Live, Sandu Boc (75 de ani), fostul fundaș al celor de la Petrolul, Dinamo, Sportul, Rapid și Craiova, a dezvăluit un episod petrecut pe vremea când era președintele la Craiova și l-a cedat pe Ionel Ganea la Gloria Bistița pentru promisiunea că la următorul meci va fi „răsplătit” cu 3 puncte.

Totul se petrecea în 1997, atunci când Sandu Boc a venit la Craiova ca președinte. Antrenor atunci la olteni era Ilie Balaci, iar Ionel Ganea era atacantul echipei.

Boc a dezvăluit că Balaci l-a rugat să-l dea afară pe Ganea de la echipă, acesta găsind o rezolvare la Bistrița, acolo unde Jean Pădureanu i-a promis că îi va da victoria la meciul următor, dacă Ganea este cedat gratis.

„Când m-am dus la Craiova președinte i l-am dat pe Ionel Ganea gratis lui Jean Pădureanu la Bistrița ca să-mi dea 3 puncte când mergem să jucăm la ei… La Craiova la echipă era antrenor Ilie Balaci. M-a chemat și mi-a zis „Sandule, te rog dă-l afară și din oraș!».

Ganea mai avea de primit 5.000 de dolari de la Ilinca (n.r. – George Ilinca, acționarul de la acea vreme al oltenilor). A venit cu familia la club, s-a așezat la birou și a zis «Eu nu plec de aici!». I-am zis apoi «Băi Ganezule, nu am de unde să-ți dau banii ăștia, stai să vedem». Și l-am sunat pe Pădureanu, a zis să i-l dau lui.

N-avea bani de dat și a zis să îl dau gratis că-mi dă el 3 puncte (n.r. – la următorul meci direct). Și l-am dus la Bistrița. Am luat eu 5 jucători de la mine, nea Jan 5 de la el, ne-am întâlnit într-un parc. A doua zi, meci egal, 1-1. Nu mi-a mai dat puncte. Dar mi-a aranjat alte 3 puncte la o echipă, o indirectă și tot a rezolvat”, a declarat Sandu Boc la GSP Live.

La Bistrița, Ganea a evolua timp de două sezoane, atacantul făcând pasul apoi la Rapid

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

[email protected]

11.06.2026

Ar trebui(Ar fi bine sa vă așezați la masa toți , să vă cereți iertare unii altora că v-ați jignit destul și să găsiți o soluție pentru țară Dacă sunteți patrioți și aveți un grăunte de credință asta ar trebui să faceți Domnule Sigartau citește Urm...

Robert Sighiartău: PNL nu susține Guvernul "tehnocrat"

Șimoniș

10.06.2026

Hienelor, las că vin alagerile ! Deveniți o istorie macabră de neamintit, în curând

Ce măsuri propune PSD: "România are nevoie de echilibru, nu de austeritate"

@gabi

09.06.2026

Eu zic sa cereți un punct de vedere de la purtătorul de cuvânt al instanțelor menționate. Apoi sa dați cu presupuneri.

Semnal de alarmă: Justiția din Bistrița-Năsăud lipsește cu desăvârșire din topul instanțelor eficiente ale României

Esposito - handbalist

06.06.2026

Daaa, vrem referendum, să vedem cine vrea harneli a lu Tigaie ? Așa ar fi corect, nu să aruncați banii noștri pe toate mofturile voastre ca Ciolacu și Ciucă ...Las că vin alegerile, hienelor !

"Am făcut această echipă de handbal, dar nimeni nu apreciază"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing