CRONICA DE HANDBAL. Victorie uriașă a Gloriei Bistrița, la Râmnicu Vâlcea, scor 28-32

La Râmnicu Vâlcea se anunța un meci greu pentru Pera și compania, asta, după necazul suferit în fața celor de la Podravka. Dar, nici un meci nu seamănă unul cu altul, iar valoarea echipelor din Liga Campionilor e mult peste campionatul nostru.

Pera începe bătălia de la Râmnicu Vâlcea tradițional, cu echipa din primele două etape, adică in absentia Cristinei Laslo. De data asta, Laslo e cea care a anunțat că se pregătește la echipa de tineret, așa că, meciul începe în forță. Mingile circulă cu viteză de accelerat, la 1-2, De Arruda are prima paradă, și imediat, a doua, atunci când apără primul 7 metri. 

Curg mingile, se face 4-4 în minutul 8 , iar de acolo, jocul pare să îl facă incredibila De Arruda care face paradă după paradă, iar Fujita și So Delgado găuresc poarta vâlceană: 8-12, 10-12, iar în minutul 27 la time-out-ul cerut de Pera e 10-14. De Arruda face vreo 10 parade, așa că se face 12-15 și se fluieră și finalul primei reprize.

Repriza a II-a pare a începe repede de tot, mingile zboară, Vâlcea se chinuie, iar Gloria zburdă pe teren, iar scorul ajunge la 12-18. De Arruda apără formidabil și ajunge la a 14-a paradă. 12-20, Fujita se ridică parcă în aer, preia o minge trimisă înspre poarta vâlceană de De Arruda și înscrie maiestuos.

Vine și minutul 40, iar noi consemnăm prima și singura căderea din formă a Gloriei. Practic, Vâlcea revine pe turnantă, recuperează până la -3 iar De Arruda ”aniversează” 16 parade. E incredibil de bună!

La 20-23 pivoții noștri sparg defensiva adversă, iar De Arruda subscrie la a 20-a paradă, 3 dintre ele în atacuri de unu la unu. Ale noastre nu pierd nicio minge, se coordonează bine, iar scorul ajunge la 23-29.

E aproape finalul partidei, Gloria nu mai poate pierde, așa că, punctele câștigate, o propulsează pe locul 2 cu 18 puncte. Avem un parcurs bun în Liga Florilor, cu un singur meci pierdut și ăla în fața CSM București: 33-30, în rest doar victorii.

 Au înscris pentru Gloria 2018 BN: Asuka Fujita - 6, Danila Patricia So Delgado Pinto - 5, Bianca Bianca - 5, Tamires Morena de Araujo Frossard - 3, Valeriia Kirdiasheva - 3, Sayna Mbengue - 3, Gnonsiane Niombla - 2, Greta Kacsor - 2, Yaroslava Burlachenko - 1, Eva Kerekes - 1, Natalia Nosek - 1.

În Liga Florilor, următoarea partidă este programată pe 1 noiembrie, la Teraplast Arena, în compania Dunării Brăila. Cu toate acestea, Gloria Bistrița are un meci greu cu Storhamar HE în Liga Campionilor, pe 20 octombrie.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing