Creșele din municipiul Bistrița se închid. Anunțul făcut de viceprimarul Cristian Niculae
UPDATE: “În urma informațiilor de ultimă oră cu privire la intrarea a 4 persoane în carantină pe raza județului Bistrița-Năsăud, am convocat din nou Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență. Pe baza analizei situației actuale și a măsurilor de prevenție care se impun, Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență a decis, în unanimitate, închiderea tuturor […]
UPDATE: “În urma informațiilor de ultimă oră cu privire la intrarea a 4 persoane în carantină pe raza județului Bistrița-Năsăud, am convocat din nou Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență.
Pe baza analizei situației actuale și a măsurilor de prevenție care se impun, Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență a decis, în unanimitate, închiderea tuturor creșelor din municipiului Bistrița, în perioada 11 martie – 22 martie 2020, cu posibilitatea prelungirii acestei măsuri în funcție de evoluția evenimentelor.
Consider că în aceste momente sunt foarte importante măsurile de prevenție la nivel local, de aceea fac un apel la responsabilitate față de toți cetățenii municipiului Bistrița și un îndemn la calm și spirit civic.
Vă rog să vă informați din surse credibile – cum este presa locală bistrițeană, să vă luați măsurile de prevenție comunicate de autoritățile centrale și să dați dovadă de acel spirit de implicare și responsabilitate pe care situația de față o cere!”, a transmis viceprimarul Bistriței, Cristian Niculae.
Știrea inițială:
Astăzi a fost convocat Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență, întâlnire în cadrul căreia s-au purtat discuții referitoare la măsurile care trebuie luate în vederea limitării transmiterii Covid 19.
În cadrul întâlnirii s-a solicitat instituțiilor abilitate – Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud și Inspectoratului Situațiilor de Urgență Bistrița-Năsăud un raport amănunțit al situației la nivelul municipiului Bistrița.
“Un subiect important abordat în cadrul comitetului municipal a fost cel al creșelor, pentru că în comunicatul dat ieri de Guvernul României prin Comitetul Național pentru Situații de Urgență, nu s-a făcut nicio referire la creșe. Aceste instituții – creșele – nu fac parte din sistemul de învățământ preșcolar. Majoritatea membrilor Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență au considerat necesară solicitarea unui punct de vedere din partea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. De asemenea, s-a solicitat operatorului Transmixt dezinfectarea constantă a tururor mijloacelor de transport public în comun”, a transmis primarul Ovidiu Crețu.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII