Cozi la Policlinica Bistrița. Cum explică situația reprezentanții instituției

Numeroase persoane au format cozi la Policlinica din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița, în speranța că vor reuși să obțină un loc pentru investigații medicale. Mulți dintre pacienți au plecat însă dezamăgiți, după ce locurile disponibile la anumite specialități medicale au fost epuizate rapid.

Reprezentanții spitalului au transmis că aceste probleme sunt cauzate de limitările financiare și de capacitatea unității.

”Ne exprimăm regretul pentru situațiile apărute în cadrul Policlinicii, generate de epuizarea locurilor disponibile pentru analize medicale și servicii de radiologie. Activitatea ambulatoriului se desfășoară în limita fondurilor alocate prin contractul cu Casa de Asigurări de Sănătate, precum și a capacității existente”, a transmis SCJU Bistrița.

Conducerea mai precizează că, în anumite perioade, nu pot fi onorate toate solicitările, chiar dacă personalul medical depune eforturi constante pentru a deservi un număr cât mai mare de pacienți în condiții de siguranță și calitate.

”Volumul solicitărilor este unul foarte mare. Spre exemplu, astăzi până la ora 7.50, au fost deja programate aproximativ 900 de persoane, ceea ce depășește capacitatea de procesare într-un interval atât de scurt. Echipele noastre depun eforturi constante pentru a asigura accesul unui număr cât mai mare de pacienți la servicii medicale, în condiții de calitate și siguranță”, mai precizează conducerea SCJU Bistrița.

Pacienții sunt îndemnați să manifeste înțelegere față de personal și să ia în calcul și alte unități medicale din județ aflate în contract cu Casa de Asigurări de Sănătate Bistrița-Năsăud, unde pot beneficia de servicii similare.

COMENTARII

pe

în 01.05.2026 ora 06:57:37 [email protected] a scris:

Lasă un răspuns

Când se plătește cas serviciile acestea trebuie asigurate nu finanțări csm Bistrița!


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing