Copiii care practică sport de performanță vor primi bani de la stat

Camera Deputaților a fost adoptat un proiect de lege care îi vizează pe copiii care practică sport de performanță. Parlamentarii PNL, Robert Sighiartău și Diana Morar au transmis că au votat acest proiect. ”Venim în sprijinul părinților prin acordarea unui ajutor financiar în valoare de 300 de lei, sub formă de voucher, copiilor cu vârsta […]

Camera Deputaților a fost adoptat un proiect de lege care îi vizează pe copiii care practică sport de performanță. Parlamentarii PNL, Robert Sighiartău și Diana Morar au transmis că au votat acest proiect.

”Venim în sprijinul părinților prin acordarea unui ajutor financiar în valoare de 300 de lei, sub formă de voucher, copiilor cu vârsta cuprinsă între 5 si 15 ani, care fac sport de performanță. Am votat proiectul de lege care aprobă ordonanța Guvernului liberal deoarece este necesar să sprijim viitoarea generație de sportivi. Deși nu este o sumă mare pentru cât de important este sportul, poate fi un început bun”, a transmis Robert Sighiartău.

Am votat în Camera Deputaților, for decizional, proiectul de lege prin care se acordă un ajutor financiar sub formă de voucher pentru încurajarea şi sprijinirea copiilor în practicarea sportului de performanţă la un club sportiv/club sportiv școlar. Proiectul care aprobă Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului 157/2020 prevede acordarea unor vouchere copiilor cu vârste între 5 şi 15 ani, în vederea achiziționării de echipamente sportive. Valoarea unui voucher este de 300 lei.Ajutorul financiar este asigurat prin bugetul Ministerului Tineretului şi Sportului, iar voucherele vor fi distribuite de către direcţiile de sport şi tineret prin cluburile sportive şi cluburile sportive şcolare la care copiii sunt legitimați. Încurajăm sportul de performanță, încurajăm copiii să facă sport!”, a transmis Diana Morar.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing