Supermarketurile din Bistrița, controlate pentru a vedea cum se respectă măsurile de prevenire a coronavirus (FOTO)
Două echipe mixte, formate din reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud și Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, au desfășurat astăzi o acțiune de control la principalele hypermarket-uri și supermarket-uri din municipiu (12 unități), pentru a vedea în ce măsură sunt respectate recomandările de prevenire, în contextul răspândirii virusului COVID-19. S-a constatat că la toate […]
Două echipe mixte, formate din reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud și Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, au desfășurat astăzi o acțiune de control la principalele hypermarket-uri și supermarket-uri din municipiu (12 unități), pentru a vedea în ce măsură sunt respectate recomandările de prevenire, în contextul răspândirii virusului COVID-19.
S-a constatat că la toate unitățile există dozatoare cu substanțe biocide pentru dezinfectarea mâinilor (atât pentru personal, cât și pentru clienți), dezinfectante specifice distincte pentru suprafețe, precum și un grafic în ceea ce privește dezinfecția. Cărucioarele, mânerele, intrările în unități și suprafețele din interior se dezinfectează după un plan bine stabilit. Personalul fie poartă mănuși, fie există un dezinfectant pentru mâini la fiecare casă. Toate produsele utilizate în scopul igieniezării au fost verificate și sunt produse conforme, profesionale.
De asemenea, s-a observat că peste tot sunt afișate, în mod vizibil, materiale informative oficiale despre coronavirus. La nivelul tuturor unităților există o dispoziție care permite angajaților să se poată învoi imediat, în eventualitatea în care se simt rău.
Un aspect pozitiv este faptul că toți reprezentanții marilor magazine au manifestat o mare disponibilitate în legătură cu această problematică, solicitând recomandări suplimentare specialiștilor din cadrul Direcției de Sănătate Publică. Singurul aspect care trebuie îmbunătățit în contextul de față, ar fi respectarea unei anumite distanțe între clienți în interiorul magazinelor. Personalul de la pază face atenționări în acest sens, însă nu toți respectă încă recomandarea.
În ultimele două săptămâni, Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud a efectuat vizite și la principalele firme de transport din județ, pentru a se asigura că aplică în mod corect măsurile de prevenire, necesare în această perioadă.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII