
Controale la firme din Bistriţa-Năsăud. Ce amenzi s-au dat
Verificări la agenți economici desfășurate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice
La data de 20 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat acțiuni de control la agenți economici și persoane fizice din județul Bistrița-Năsăud, care derulează activități comerciale. Verificările au vizat respectarea prevederilor O.U.G. nr. 28/1999, referitoare la obligativitatea utilizării aparatelor de marcat electronice fiscale, precum și monitorizarea transporturilor de bunuri cu risc fiscal ridicat pe teritoriul național.
În cadrul acestor activități au fost controlate 29 de societăți comerciale, fiind aplicate 17 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 46.000 de lei, pentru nereguli privind respectarea legislației menționate. De asemenea, polițiștii au dispus confiscarea sumei de 1.302,89 lei.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Lupșe Carmen
15.09.2025De acord cu petitua
la articolul BISTRIŢA. Petiție împotriva zgomotului produs de motociclete noaptea
Ana
10.09.2025Pentru Alina- sunt centre pentru a doua sansa - termini 8 clase, pe urma seral -liceu! Pentru mai multe detalii poti merge la inspectoratul scolar sa intrebi.
Dori
10.09.2025Doamne ajuta!!! N a durat decat 5 ani...
la articolul Se extinde şi se modernizează reţeaua de iluminat pe mai multe străzi din Bistriţa
Alina
10.09.2025Bună ziua, numele meu este Alina, am 33 de ani și sunt interesată de cursul pentru infirmieră. Aș dori să știu dacă pot aplica în cazul în care am doar clasele 1-7, fără o diplomă de terminare a clasei a 8-a. Ce pot face în acest caz?
COMENTARII