
Controale în trafic, pentru prevenirea accidentelor cu bicicliști
Controale în trafic, pentru prevenirea accidentelor rutiere în care sunt implicați bicicliștii și conștientizarea pericolului la care se expun atunci când nu respectă regulile de circulație.
Având în vederea faptul că bicicliștii reprezintă o categorie vulnerabilă de participanți la trafic, iar abaterile săvârșite de aceștia una dintre cauzele principale generatoare de accidente rutiere grave în județul Bistrița-Năsăud, polițiștii Serviciului Rutier Bistrița-Năsăud au continuat activitățile de verificare pe această linie.
Astfel, în perioada 2-3 august a.c., în vederea creșteriigradului de siguranță rutieră și reducerea accidentelor de circulație, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat acțiuni preventive, în tot județul, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Bistrița și compartimentelor rutiere din Năsăud, Beclean și Sângeorz-Băi.
În acest context, în perioada menționată, au fost legitimați și verificați peste 110 participanți la trafic. Cu privire la 58de bicicliști, polițiștii au constatat nereguli, riscând să fie implicați în evenimente rutiere. Totodată, cei opriți pentru verificări au fost testați și cu aparatul etilotest.
În total, pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 134 de sancțiuni contravenționale, aplicate atât bicicliștilor, pietonilor sau conducătorilor de vehicule. În cadrul acțiunilor din aceeași perioadă, polițiștii rutieri au mai reținut 14 permise de conducere, 3 certificate de înmatriculare și un set de numere de înmatriculare.
Acțiunile polițiștilor urmăresc conștientizarea pericolului la care se expun bicicliștii atunci când nu respectă regulile de circulație și siguranță, pentru a nu fi implicați în accidente rutiere și vor continua și în perioada următoare.
Pentru a evita implicarea în accidente rutiere, polițiștii atrag atenția bicicliștilor cu privire la următoarele reguli de circulație:
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Probleme
07.09.2025Ce se intampla la Dumitra este chiar strigator la cer!
la articolul Nemulţumiri la şcoala din Dumitra, chiar din prima zi de şcoală
Elena Tomasciuc
07.09.2025As dori si eu sa comand
la articolul Ancuța Cârcu este distribuitor exclusiv al unui produs contra infecțiilor genitale și E. Coli (VIDEO)
class
04.09.2025Păi parcă Linia asta a voastră Albastră ajungea până în Sărata și se moderniza și podul de acolo... acuma l-ați scurtat coridorul... sau ați uitat din nou de Sărata...pentru a câta oară?? ???!!!!
la articolul S-a semnat contractul de finanțare pentru Linia Albastră
Iuliu
29.08.2025Coaliția de guvernare a decis ca pachetul al doilea de măsuri pentru reducerea deficitului bugetar să fie împărţit în 5 pacheţele mai mici, pentru a putea trece mai uşor de CCR. S-a ajuns astfel la separarea măsurilor fiscale de aşazisele reforme, după cum urmează: ...
la articolul Primăria Bistrița nu va intra în grevă
COMENTARII