Contractul de execuție a fost semnat! Se modernizează drumul dintre Ilva Mică, Poiana Ilvei și Măgura Ilvei (VIDEO)

Astăzi, la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, s-a semnat contractul pentru reabilitarea DJ 172 D care face legătura între localitățile Ilva Mică – Poiana Ilvei – Măgura Ilvei. La semnarea contractului au participat președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, primarii Valer Avram (Măgura Ilvei), Ioan Scridonesi (Poiana Ilvei), Aurel Horea (Ilva Mică) și Ioan Pop (Leșu). […]

Astăzi, la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, s-a semnat contractul pentru reabilitarea DJ 172 D care face legătura între localitățile Ilva Mică – Poiana Ilvei – Măgura Ilvei. La semnarea contractului au participat președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, primarii Valer Avram (Măgura Ilvei), Ioan Scridonesi (Poiana Ilvei), Aurel Horea (Ilva Mică) și Ioan Pop (Leșu).

“Continuăm să muncim pentru toți cei pe care îi rog cu tot respectul să stea cât mai mult în casă și să se protejeze. E extrem de important să învățăm din greșelile care s-au făcut în Italia și în alte țări și să ne izolăm la domiciliu. Astăzi, am bucuria să dau o altă veste bună pentru toți cetățenii care trăiesc în zona Văii Someșului și a Văii Ilvelor. Controversatul tronson 4 din DJ 172 D, Poarta Transilvaniei. Știm cu toții că am avut o situație mai neplăcută, cu o companie care nu și-a făcut treaba, cu o reziliere de contract, cu o relicitare… Astăzi avem ocazia să semnăm contractul pentru a putea moderniza și lotul 4”, a transmis președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan.

Primarii au mulțumit Consiliului Județean și echipei care s-a ocupat de proiect și au declarat că așteaptă să se finalizeze cât mai repede lucrările.

Lucrările vor fi executate de companiile M.I.S. GRUP și LDP în colaborare cu firma de proiectare DILUCA PROJECT.

Valoarea contractului semnat este de 50,6 mil. lei (10,5 mil. euro), iar lucrările ar trebui finalizate în termen de 15 luni.

În total, vor fi modernizați 18,8 km de drum și 7,3 km de trotuare. Vor fi amenajate piste pentru bicicliști, mai exact 1,7 km și 14 stații de transport public.

De asemenea, urmează să fie amenajate 80 de podețe, 4 poduri și 13,6 km de ziduri de spijin din beton.

 

 

COMENTARII

Si

în 20.03.2020 ora 16:49:34 Sidor a scris:

Lasă un răspuns

Mult succes în continuare la tot ce faceți pentru comuna noastră.

mi

în 20.03.2020 ora 13:35:24 mircea a scris:

Lasă un răspuns

Sa fie bine primit, oamenii merita sa se faca drumuri si sa poata ajunte unde au nevoie


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing