Continuă investițiile în Pârtia Cocoș din Bistrița. Se va reface terenul care a alunecat (VIDEO)
O alunecare de teren a avut loc în această iarnă, pe Pârtia Cocoș din Bistrița. Astfel, pârtia mare pare este impracticabilă. Primăria Bistrița nu va renunța la investiția realizată dintr-un credit. Între timp, Bistrița a ajuns din nou la știrile Pro TV, din cauza proiectului fostei administrații conduse de Ovidiu Crețu, care se pare că […]
O alunecare de teren a avut loc în această iarnă, pe Pârtia Cocoș din Bistrița. Astfel, pârtia mare pare este impracticabilă. Primăria Bistrița nu va renunța la investiția realizată dintr-un credit. Între timp, Bistrița a ajuns din nou la știrile Pro TV, din cauza proiectului fostei administrații conduse de Ovidiu Crețu, care se pare că va fi continuat și de administrația lui Ioan Turc.
Întrebat dacă se vor face noi investiții, city managerul Ioan Peteleu a răspuns că Primăria Bistrița nu are de ales. “Probabil se impun drenuri de profunzime. Sunt niște drenuri de suprafață, dar care se pare că nu fac față. Nu prea avem de ales, trebuie să protejăm zona respectivă”, a declarat Ioan Peteleu.
în 25.03.2021 ora 20:29:05 Balan Marius -Horea- a scris:
Lasă un răspuns
Liberalii vor deconta crunt aceste declaratii si intentii in 2024.
în 24.03.2021 ora 14:56:39 Legenda Pârtiei Cocoș a scris:
Lasă un răspuns
Pe Bistrița-n jos,
Pe un mal frumos,
Radu-vodă trece,
Cu tovarăși zece,
Nouă stânași mari,
Vice și primari
Și cu Crețu zece
Care-i și întrece.
Merg cu toți pe cale
Să aleagă-n vale,
La o răspântie,
Loc pentru pârtie.
Iată, cum mergeau
Că-n drum ajungeau
Pe-un biet ciobănaş
Din fluier doinaş,
Şi cum îl vedea
Domnul îi zicea:
“Mândre ciobănaş,
Din fluier doinaş!
Pe Bistrița-n sus
Cu turma te-ai dus,
Pe Bistrița-n jos
Cu turma ai fost
Nu cumva-ai văzut
Pe unde-ai trecut
Un dâmb părăsit
Şi neisprăvit
Un deal surupat,
De schi echipat?”
“Ba, doamne, am văzut
Pe unde-am trecut
Un deal surupat
De schi echipat.
Struții cum îl văd,
La el se reped,
Ca la un pustiu,
Pe care îl știu.”
Cât îl auzea,
Radu-nveselea
Şi curând pleca,
Spre deal apuca
Cu nouă domni mari,
Vice și primari
Și cu Crețu zece,
Care-i și întrece.
„Iată dealul meu!
Aici aleg eu
Lângă răspântie
Loc pentru pârtie.
Așa, stânași mari,
Vice și primari,
Curând vă siliţi
Lucrul de-l porniţi,
Ca să-mi ridicaţi,
Aici să-mi duraţi,
Dincolo de baltă
Pârtie înaltă
Cum n-a mai fost altă,
Că vă dau averi,
Și vă fac boieri,
Iar de nu, apoi
Ca să scap de voi,
Vă îngrop de vii
Chiar în temelii!”
Meșterii grăbeau,
Sforile-ntindeau,
Locul măsurau,
Şanţuri largi săpau,
Şi mereu lucrau,
Stâlpii ridicau,
Dar stâlpii cădeau.
În primul an iar,
În al doilea iar,
În al treilea iar
Lucrau în zadar!
Radu se mira
Ş-apoi îi mustra,
Ş-apoi se-ncrunta
Şi-i amenința
Că-i pune de vii
Chiar în temelii!
(Cf. Legenda Meșterului Manole)
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII