Conducerea sub influența alcoolului, o problemă pe șoselele din județ

În seara de 12 martie a.c., în urma unui accident rutier care a avut loc pe Drumul Județean 17C, în localitatea Dumitra, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă și conducere cu alcoolemie. Un bărbat de 29 de ani, din Dumitra, în timp ce conducea un autoturism […]

În seara de 12 martie a.c., în urma unui accident rutier care a avut loc pe Drumul Județean 17C, în localitatea Dumitra, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă și conducere cu alcoolemie.

Un bărbat de 29 de ani, din Dumitra, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Dumitra-Cepari a intrat în coliziune cu un alt autoturism care tracta o platformă și care era condus, din sens opus, de un bărbat de 34 de ani, din Bistrița.

În urma accidentului, bărbatul din Dumitra a fost rănit și transportat la spital. Acesta a fost testat cu apartul etilotest, rezultatul fiind 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat și i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. În cazul celuilalt conducător auto rezultatul testării a fost negativ.

Cercetările continuă sub aspectul comiterii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

***

La data de 12 martie a.c., pe Drumul Județean 172 E, în localitatea Lechința, a avut loc un accident rutier, în urma căruia o persoană a fost rănită.

Un autoturism condus de un bărbat de 41 de ani, din Mărişelu, a intrat în coliziune cu o bicicletă cu care se deplasa un tânăr de 27 de ani, din localitatea Vermeș. În urma impactului, biciclistul a fost rănit și transportat la spital.

Cei doi au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ în cazul conducătorului auto și de 1,01mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul biciclistului.

Polițiștii au întocmit dosar penal și continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, urmând a fi stabilite cu exactitate cauza și împrejurările în care a avut loc evenimentul.

***

La data de 13 martie a.c., polițiștii Biroului Rutier au depistat și oprit în trafic, un bărbat de 30 de ani, din Brașov, care conducea un autoturism pe raza municipiului Bistrița, deși avea dreptul de a conduce suspendat.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fost condus la spital pentru a-i fi recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză s-a întocmit dosar penal, iar cercetările continuă de către polițiștii Biroului Rutier.

Etichetele acestui articol sunt alcoolemie,dosar penal

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing