Chiraleș: bărbat bănuit de comiterea unei tentative de omor, depistat și reținut
Pentru bărbatul, de 50 de ani, a fost dispusă ordonanță de reținere, pentru 24 de ore
La data de 29 mai a.c., în jurul orei 04.11, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Bistrița-Năsăud și cei ai Secției 3 Poliție Rurală Lechința au intervenit pentru efectuarea de cercetări, ca urmare a unei agresiuni, sesizată în localitatea Chiraleș.
În urma primelor investigații, s-a stabilit că agresiunea ar fi avut loc la o stână, din localitatea Chiraleș, iar în urma loviturilor primite, un bărbat, de 37 de ani, din Matei, aflat în stare avansată de ebrietate, a fost transportat la spital, cu leziuni ce i-ar fi pus în pericol viața.
După producerea agresiunii, bărbatul bănuit de comiterea faptei ar fi plecat de la fața locului.
Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale l-au identificat și depistat pe bărbatul, de 50 de ani, din Lechința, bănuit de comiterea faptei, iar din cercetările efectuate, a reieșit faptul că, în noaptea de 28 spre 29 mai a.c., pe fondul consumului excesiv de alcool, între cei doi ciobani ar fi izbucnit un conflict spontan.
Cazul a fost preluat de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud, cercetările fiind continuate pentru tentativă la infracțiunea de omor.
De asemenea, pentru bărbatul, de 50 de ani, a fost dispusă ordonanță de reținere, pentru 24 de ore.
În prezent, acesta se află în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, iar în cursul zilei de astăzi, 30 mai, va fi prezentat Tribunalului Bistrița-Năsăud, cu propunere de arestare preventivă.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
Incendiu la un local de tip fast-food
10.04.2026
ULTIMELE COMENTARII
votantul bistritean
11.04.2026Iarasi te-ai dopat sportivule de tri bani.
votantul bistritean
11.04.2026LA TRATAMENT relea piticu . LA BOLUNZI !
la articolul Mobilitatea urbană prin proiectul „Linia Albastră”. 2,4 kilometri de piste de biciclete, pe malul râului Bistrița
Relea Piticu
09.04.2026Rușineeee, aberații inutile în Caracalul Ardealului ! Edilul spân continuă seria proiectelor dezastru în târgul ăsta prăfuit PSD-ist ! Las că vin alegerile, hienelor !
la articolul Mobilitatea urbană prin proiectul „Linia Albastră”. 2,4 kilometri de piste de biciclete, pe malul râului Bistrița
Virgil Rus - sportiv
06.04.2026Ăștia nu sunt „sportivi”, ăștia-s caftangii cu viitor, bătăuși în devenire, golani în grupa mică, mardeiași toată ziua
COMENTARII