Centru SPA la Bistrița, de 15 milioane de euro. Ce prevede proiectul

Primăria Bistrița vrea să schimbe radical actualul ștrand Codrișor, prin construirea unui centru SPA modern. Primarul Bistriței, Ioan Turc, a explicat ce înseamnă acest proiect și cum s-ar putea realiza. “Un centrul SPA adevărat în Bistrița, pe amplasamentul ștrandului Codrișor ar fi un centru de profit, ar deveni o sursă de venit pentru municipalitate, exact […]

Primăria Bistrița vrea să schimbe radical actualul ștrand Codrișor, prin construirea unui centru SPA modern. Primarul Bistriței, Ioan Turc, a explicat ce înseamnă acest proiect și cum s-ar putea realiza.

“Un centrul SPA adevărat în Bistrița, pe amplasamentul ștrandului Codrișor ar fi un centru de profit, ar deveni o sursă de venit pentru municipalitate, exact cum complexul Nimphaea de la Oradea aduce în bugetul municipiului Oradea sume foarte mari. Bineînțeles că nu putem să ne stabilim target ca la Oradea, că nu avem apă termală, dar apa trebuie încălzită. Dacă venim cu soluții tehnice bune și aducem apa la 32 de grade Celsius, este suficient. Îmi doresc un centru SPA acoperit parțial, cu tobogane, trebuie să folosim configurație terenului, îmi doresc să avem diferite tipuri de saune, diferite locuri de servit masa”, a explicat Ioan Turc, în cadrul emisiunii INFO POLITIC.

Proiectul ar putea fi realizat din fonduri europene, dar și din bani de la buget.

“Proiectul se va realiza din fonduri europene, cu o importantă cofinanțare locală. Vom avea de cheltuit undeva între 10 și 15 milioane de euro, dintre care, vreo 7 va trebui să le punem la bătaie noi, ca și municipalitate. Dar, insist, genul acesta de investiții se amortizează repede și oferă satisfacție oamenilor și metode bune de relaxare”, a explicat Ioan Turc.

foto cu caracter ilustrativ

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing