Centru de vaccinare drive-through la Sângeorz-Băi, în timpul “Târgului lapcelui ge’ oi de pe Valea Someșului”
Staţiunea turistică Sângeorz-Băi de la poalele Munţilor Rodnei va găzdui, duminică, prima campanie de vaccinare împotriva COVID-19 de tip drive-through din judeţul Bistriţa-Năsăud organizată în afara municipiului reşedinţă. Acţiunea va avea loc în zona parcului staţiunii, concomitent cu un târg dedicat produselor din lapte de oaie obţinute de ciobanii de pe Valea Someşului, iar […]
Acţiunea va avea loc în zona parcului staţiunii, concomitent cu un târg dedicat produselor din lapte de oaie obţinute de ciobanii de pe Valea Someşului, iar vaccinul administrat va fi cel de la Johnson&Johnson, care necesită o singură doză, transmite Agerpres.
Prefectul de Bistriţa-Năsăud, Stelian Dolha, a transmis printr-un mesaj postat pe pagina de Facebook a Instituţiei Prefectului că se încearcă şi crearea unui centru permanent de vaccinare la Sângeorz-Băi.
“Continuăm suita de campanii drive-through, de această dată în Sângeorz-Băi. Este necesar să facem tot ce putem pentru ca imunizarea să fie mult mai accesibilă pentru cetăţeni, iar acesta este un prim pas pentru zona Sângeorz-Băi, unde aşteptăm şi locuitorii de pe Valea Someşului. Încă o veste bună este că avem în lucru, împreună cu primarul Traian Ogâgău şi colegii din CJSU, derularea procedurilor pentru deschiderea unui centru permanent de vaccinare în acest oraş”, a afirmat prefectul.
La primele două campanii de vaccinare de tip drive-through organizate în municipiul Bistriţa în această lună, unde a fost administrat vaccin Pfizer, au fost imunizate peste 1.500 de persoane.
Potrivit celor mai recente date comunicate de Instituţia Prefectului, în judeţul Bistriţa-Năsăud au fost administrate peste 83.000 de doze de vaccin, aproximativ 37.000 de persoane finalizând schema de imunizare.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII