Ce transmite primarul Mircea Romocea după primul caz de coronavirus confirmat în Năsăud

“Vă informăm că, în urma discuțiilor avute cu Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud și cu Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud, a fost confirmat primul caz pozitiv cu COVID-19, în orașul Năsăud. Persoana confirmată cu Coronavirus-COVID 19 a intrat în țară în data de 9 martie a.c., și a ajuns în orașul Năsăud cu autoturismul proprietate personală, autoizolându-se […]

“Vă informăm că, în urma discuțiilor avute cu Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud și cu Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud, a fost confirmat primul caz pozitiv cu COVID-19, în orașul Năsăud. Persoana confirmată cu Coronavirus-COVID 19 a intrat în țară în data de 9 martie a.c., și a ajuns în orașul Năsăud cu autoturismul proprietate personală, autoizolându-se la domiciliu, din data de 9 martie, fără să aibă contact cu alte persoane!”, a transmis primarul orașului Năsăud, Mircea Romocea.

“Vă aducem la cunoștință faptul că se continuă ancheta epidemiologică, efectuată de către Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud. Apreciem responsabilitatea și spiritul civic de care a dat dovadă persoana, în toată această perioadă. Aceasta, în urma apelului telefonic personal, la 112, a fost preluată cu izoleta și internată la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca, unde urmează tratament. Administrația publică locală face apel, în continuare, către toți locuitorii orașului, să respecte cu strictețe indicațiile autorităților statului, măsurile de prevenție și să trateze aceste situații cu calm și responsabilitate față de noi și față de cei din jur. Vă îndemnăm în același timp să evitați spațiile aglomerate, să păstrați distanța socială și pe cât posibil să limitați deplasările. Vă doresc multă sănătate tuturor!”, a transmis Romocea.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing