Ce spune prefectul județului, Teofil Cioarbă, despre reforma din administrație: "Avem deficit de personal"

Guvernul a adoptat marți, într-o ședință extraordinară, reforma administrației publice. Primăriile și instituțiile centrale vor face reduceri de personal și vor tăia 10% din cheltuieli. Documentul prevede, printre altele, ca numărul total de posturi din Instituția Prefectului să scadă cu 25%.

În privința viitoarelor reduceri din Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud, prefectul Teofil Cioarbă a spus următoarele: ”În momentul de față, așteptăm o întâlnire cu Direcția Generală care gestionează instituțiile prefecturilor în cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Reducerile se aplică la nivel de ordonator principal de credite  și urmează să fie făcută o analiză în funcție de gradul de ocupare pe fiecare instituție a prefectului în parte. (…) O să avem în cel mai scurt timp modul în care se vor aplica aceste reduceri și atribuțiile pe care instituțiile prefectului le au cu privire la reducerile care vor fi făcute și în administrația publică locală”.

Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud are deficit de personal

În contextul viitoarelor concedieri, prefectul Teofil Cioarbă a precizat că Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud are deficit de personal: ”Așa este, avem un deficit de personal prin pensionare sau prin transfer în cadrul altor instituții  și sperăm ca în următoarea reducere care se va aplica la nivel național Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud să nu fie afectată și să rămânem cel puțin cu personalul pe care îl avem în momentul de față”.

Conform OUG-ului adoptată aseară în ședința Guvernului, în total, ar urma să fie desființate aproape 12.800 de posturi la autoritățile locale. În plus, vor fi mai puțini angajați în cabinetele demnitarilor, dar și în poliția locală.

Posturile din administrația publică locală vor fi reduse cu 10%. Şi administrația centrală va trebui să-și scadă cheltuielile de personal cu același procent, se arată în ordonanța de urgență adoptată de Guvern.

La pachet, guvernul a aprobat măsuri de relansare economică, în valoare de 5 miliarde de euro, pentru următorii șase ani.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing