Ce se întâmplă cu containerele pentru carantină din Viișoara. Când ar putea fi folosite (VIDEO)

Primarul Bistriței, Ovidiu Crețu, a explicat ce se întâmplă cu containerele pentru carantină, amplasate în acest moment în Viișoara. “Destinația ca loc de carantină a acelor containere nu avantajează foarte mult, pentru că ele au două camere, o baie și o bucătorie, deci ar putea să stea două persoane. Dar în carantină se poate să […]

Primarul Bistriței, Ovidiu Crețu, a explicat ce se întâmplă cu containerele pentru carantină, amplasate în acest moment în Viișoara.

“Destinația ca loc de carantină a acelor containere nu avantajează foarte mult, pentru că ele au două camere, o baie și o bucătorie, deci ar putea să stea două persoane. Dar în carantină se poate să intre o singură persoană. Dar le vom ține de rezervă și le vom amplasa într-un loc corespunzător, cu aducțiunile de apă, curent și tot ceea ce trebuie. Însă discuția pe care am avut-o cu doamna director de la DSP și cu domnul președinte al Consiliului Județean, acele containere le ținem de rezervă, pentru că în stadiul 5 sau 6 sau 7, când spitalele nu mai fac față și bolnavii sunt ținuți câte 20… într-o astfel de situație, acele containere pot fi o extensie a spitalului județean, să le ducem acolo și în cele două camere să stea câte doi bolnavi. Pentru că dacă vor sta câte 20 în cort, în acele containere vor putea sta câte două persoane. Deci le ținem în rezervă și dacă va fi nevoie să le instalăm undeva, o să le instalăm, dacă nu, le ținem pentru faza dificilă, care se zice că va fi la începutul lunii iunie. Sunt 7 containere cu câte două camere“, a explicat primarul Crețu.

 

 

 

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing