Ce reguli trebuie să respecte credincioșii care vor să meargă la biserică de Crăciun și de Anul Nou?
În perioada sărbătorilor de iarnă, mai exact de Crăciun și de Anul Nou, credincioșilor li se va permite să participe la slujbele oficiate în interiorul bisericilor. Deși recomandarea Comisiei Europene era ca aceste slujbe să fie transmise online, la televizor sau radio pentru a evita aglomerația și pentru a preveni răspândirea noului coronavirus, autoritățile din […]
În perioada sărbătorilor de iarnă, mai exact de Crăciun și de Anul Nou, credincioșilor li se va permite să participe la slujbele oficiate în interiorul bisericilor. Deși recomandarea Comisiei Europene era ca aceste slujbe să fie transmise online, la televizor sau radio pentru a evita aglomerația și pentru a preveni răspândirea noului coronavirus, autoritățile din România au hotărât că slujbele pot avea loc în biserici, dar cu condiția să fie respectate mai multe reguli, potrivit stirileprotv.ro .
După această şedinţă s-a stabilit şi un ghid cu reguli pentru organizarea slujbelor de Crăciun şi de Anul Nou. În primul rând, credincioşii vor păstra în interior o distanţă de 2 metri, afară de 1 metru şi jumătate şi vor avea masca de protecţie care să le acopere atât gura, cât şi nasul. Tot în ghid se specifică şi faptul că preoţii trebuie să se asigure că sunt dezinfectate toate obiectele şi suprafeţele comune la care ajung oamenii.
În ghidul de reguli stabilit de reprezentanții bisericii, ai Ministerului Sănătății și ai Ministerului de Interne a fost menționat și felul în care se vor desfășura vizitele pe care preoții le vor face la domiciliul credincioșilor, fiind cunoscut faptul că, în această perioadă, preoții merg din casă în casă pentru a vesti Crăciunul, dar și Boboteaza. Astfel, când vor merge cu crucea în casele oamenilor, preoții trebuie să păstreze o distanță de 2 metri fața de celelalte persoane și sunt obligați să poarte masca de protecție atât în interior, cât și în exterior.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII