Ce propunere are Vasile Dâncu pentru noul Guvern: "Noi l-am dat jos pentru ca să-l punem înapoi?"

Vasile Dîncu vorbește despre varianta ideală pentru formarea noului guvern. Vicepreședintele PSD își dorește refacerea coaliției de guvernare PSD-PNL-USR-UDMR. Exclude însă ca Ilie Bolojan să mai aibă o funcție.

PNL a anunțat că rămâne în opoziție și nu vrea să mai audă de o alianță cu PSD, opinie împărtășită și de USR.

Vasile Dîncu merge totuși pe varianta unei coaliții PSD-PNL-USR-UDMR și spune că este exclus ca formațiunea sa să susțină un executiv minoritar condus de Ilie Bolojan

„Păi noi l-am dat jos pentru ca să-l punem înapoi? Asta mi se pare că este ilogic. Nu cred că se poate gândi o asemenea variantă.”

Acesta afirmă că varianta unei coaliții cu PNL, USR și UDMR este cea mai realistă variantă.

„Da, cred că asta este varianta care este cea mai fezabilă. Singura variantă care poate să îndeplinească toate condițiile. Varianta ideală, ca să zicem așa, vom vedea dacă este posibil”, a spus Dîncu, la Digi 24.

PNL se poate răzgândi
Vicepreședintele PSD atrage atenția că PNL și-a mai schimbat opțiunile și în trecut.

„Ei au votat de mai multe ori și și-au schimbat foarte repede unele din lucrurile votate. Ține minte că avea un partid, aveam statutul lui, faptul că nu va colabora cu PSD și-au schimbat într-o noapte statutul.”, a mai spus vicepreședintele PSD.

COMENTARII

CN

în 10.05.2026 ora 15:22:59 Cristi Niculaie a scris:

Lasă un răspuns

Bodgan zero barat copilu lu Ciolacu care a dat bani de pomana din rezerva statului, Nicula un nimea în drum, un țăran cu sacou, neales de nime Moldovan nu știe săracu să scrie bine, Săsărman e cu lingere maximă , Marsineta divorțata de fratele lu tigaie este maximă de jeg, cartelul PSD continuă să distrugă România ca să descopere că nevasta a primit moștenire, că bunica a deschis o firma cu profit, că fina tocmai a donat 3 miloane de euro că nu mai îi trebuiau. Ați mâncat și furat țara asta PSD ! Ce rușine băăăă dar ce proști sunt bistrițenii ca și craiovenii , ca și teleormănenii, ca și toți RUȘINIE !!! Votez cu dracu în persoană dar nu cu PSD distrugător de tot pentru bani hiene maxime

Pa

în 09.05.2026 ora 19:31:58 Paul a scris:

Lasă un răspuns

In primul rând PSD nu mai mai este un partid pro-occidental după ce s-a aliat cu AUR şi a dărâmat guvernul de coaliţie din care a făcut parte. De altfel încă de la Congresul Partidului Social-Democrat care a avut loc pe 7 noiembrie, 2025 (interesantă coincidenţă) , PSD și-a asumat orientărea suveranistă, prin eliminarea sintagmei de „partid progresist” din statutul partidului. Ideologul PSD- Vasile Dîncu a dat cu bâta în baltă afirmând că azi „progresismul” înseamnă doar LGBT, USR, plăcuțe suedeze și altceva. (vezi: https://www.cotidianul.ro/dincu-progresismul-inseamna-doar-lgbt-usr-si-placute-suedeze/?show_all_comments=1#comments) Pentru asta termenul “progresist” a fost scos din statutul partidului. Numai că, prin definitie, “progresismul” este o filozofie politică de stânga și o mișcare de reformă care urmărește progresul condiției umane prin reforme sociale – în principal pe baza presupuselor progrese în organizarea socială, știință și tehnologie. Succint, progresismul înseamnă o filozofie politică de stânga și o mișcare de reformă. Asadar, eliminarea termenului de „progresist” din statutul partidului reflectă si o doză de adevăr, aceea că PSD nu a fost si nu este un partid reformist.

Me

în 10.05.2026 ora 05:43:08 Mexicanu a scris:

Lasă un răspuns

PSD cu toți șmenarii din el nu este un partid, este un CARTEL


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Virgiluț R

16.06.2026

Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...

O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal

Runcan Mihaela

15.06.2026

Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.

Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului

Nelu Ciunta

15.06.2026

„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...

Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"

Daniel

14.06.2026

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing