Ce mesaj a transmis ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la final de mandat

Bogdan Ivan a demisionat din funcția de ministru al Energiei și a transmis astăzi un mesaj, în care a explicat ce măsuri a luat.

"După mai bine de 10 ani în care PSD nu a avut ministru la Energie, am preluat acest mandat cu un singur obiectiv: să iau deciziile care trebuie, nu deciziile care plac. Când am venit la Ministerul Energiei, știam că urmează o perioadă complicată. Liberalizarea pieței, decisă cu mult timp înainte, urma să intre în vigoare, presiunea pe facturi era inevitabilă, contextul internațional era tensionat, iar capacități esențiale de producție urmau să fie scoase din sistem, lăsând România vulnerabilă înaintea iernii.

De aceea, în aceste 10 luni de mandat, am mobilizat 8,5 miliarde de euro pentru investiții strategice ale României în energie, infrastructură de gaze naturale, sector nuclear și tehnologii avansate de inteligență artificială. Am accelerat investițiile necesare pentru a înlocui MW scoși din producție în ultimii ani, care au făcut România mai vulnerabilă și mai dependentă de importuri", a transmis Bogdan Ivan.

"Top 5 rezultate cu care vreau să rămâneți după acest mandat:

1. Am redus prețul la energia electrică pentru români

Prin competiție reală în piață și eliminarea dezechilibrelor speculative, prețurile la energia electrică au scăzut cu 10-15%, iar ofertele au coborât sub pragul fostei plafonări de 1,30 lei/kWh, unele ajungând chiar la 0,99 lei/kWh.

2. Am plafonat prețul gazelor naturale până în 2027

Românii nu vor plăti mai mult de 0,31 lei/kWh pentru gaze naturale. Am plafonat prețul la producător la 110 lei/MWh, am reglementat tarifele pe întreg lanțul de transport, distribuție și furnizare și am prioritizat la aprovizionare consumatorii casnici și operatorii economici care produc energie termică destinată populației.

3. Am împiedicat închiderea prematură a centralelor pe cărbune

Am renegociat la Bruxelles calendarul de închidere asumat de miniștrii anteriori și am evitat scoaterea din sistem a 1.700 MW, esențiali pentru siguranța energetică a României. În același timp, am prelungit activitatea pentru aproximativ 4.500 de locuri de muncă care ar fi încetat la 31 decembrie 2025.

4. Am accelerat investițiile energetice strategice ale României

Am pus în mișcare proiecte vitale pentru producție, stocare și securitate energetică: retehnologizarea Unității 1 de la Cernavodă, cu investiții de peste 3 miliarde de dolari, noi capacități de producție de peste 3.100 MW până la finalul anului 2026 și investiții în stocare de până la 5.000 MWh, astfel încât România să producă mai mult, să stocheze mai mult și să depindă mai puțin de importuri.

5. Am deblocat finanțările și investițiile europene din energie

În 10 luni, am plătit 70% din întreg PNRR-ul gestionat de Ministerul Energiei și 60% din Fondul pentru Modernizare, mai mult decât s-a plătit în ultimii trei ani la un loc.

Le mulțumesc tuturor colegilor și profesioniștilor din sistemul energetic care au muncit alături de mine în această perioadă, echipei Ministerului Energiei, companiilor din subordine, dar și Partidului Social Democrat, care mi-a încredințat această responsabilitate și a susținut politic măsurile și reformele necesare pentru a duce aceste proiecte mai departe. România are nevoie de continuitate, de viziune și de decizii curajoase în energie. Iar ceea ce am început trebuie dus mai departe", a transmis Bogdan Ivan.

COMENTARII

M

în 28.04.2026 ora 11:55:26 Monica Sasarm a scris:

Lasă un răspuns

Grindeanu nu își mai dă demisia de la Camera Deputaților: „Și-a dat demisia Bolojan și eu nu știu?” - ce faci hiena nu ai zis ca toti PSD sa dea demisia ? Ordonanta 13 a ta e uitata ? Dragnea tau uitat? Atatea minciuni ati bagat tu, Ciolacu sefu tau toti ai vostri la Bistrita o sa vedeti ce culegeti

Ni

în 28.04.2026 ora 11:47:43 Nicu a scris:

Lasă un răspuns

Ai pus pe cine sa iti faca poza asta eroica ma Tăndala penibili sunteti cu minciunile voaaste

NA

în 28.04.2026 ora 11:34:08 Neacșu A a scris:

Lasă un răspuns

Acum că sunteți pretenari cu AUR, de ce nu își dă demisia Moldovan sfertodoctul (ciudat nu mai apare la biserică) și Nicula, senatorul ales de nimeni (mare oportunist și comic de prost gust), gașca din teritoriu, că toți se dau mari repere morale ?! Acum v-ați dat arama pe față, dar nu vă dați demisiile de onoare, de ce? Pentru că nu știți ce înseamnă aia

BD

în 28.04.2026 ora 05:14:48 Bogdan Divan a scris:

Lasă un răspuns

R U Ș I N E !!!!!!! Nu ai început și mai ales nu ai terminat nimic tu, pinocchio ! Să dispăreți toti hienelor PSD


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Geanina

23.06.2026

Acest Pinocchio impostor a fost cu Veștea la AUR pe ușa din spate să „ negocieze” , la fel maestrul Câmpeanu - noneducație plagiator. Bogdane taică, mare rumeguș ești !

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Jenel

23.06.2026

Sigur! Categoric! Atat doar ca ce crezi tu nu are nicio importanta pentru nimeni... Gunoaie ordinare! Ati bagat tara in sant doar ca sa puteti fura in continuare!

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing