Ce au găsit polițiștii în magazinul unei femei din Bistrița-Năsăud

Un dosar penal pentru nereguli privind eliminarea deșeurilor periculoase, întocmit de polițiști în urma unor controale desfășurate ieri, împreună cu reprezentanții Oficiului Fitosanitar Bistrița-Năsăud

Polițiștii Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase împreună cu reprezentanți din cadrul Oficiului Fitosanitar Bistrița-Năsăud au efectuat controale la 12 persoane fizice și juridice în cadrul acțiunii FITOS 2026. Activitățile au urmărit prevenirea și combaterea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor și protecția mediului. În urma neregulilor constatate, polițiștii s-au sesizat din oficiu cu privire la comiterea infracțiunii de neluarea sau nerespectarea măsurilor obligatorii în desfășurarea activităților de colectare, tratare, transport, valorificare sau eliminare a deșeurilor periculoase.

Vizată de comiterea faptei este o femeie de 64 de ani din Sânmihaiu de Câmpie care, în calitate de reprezentant al unei societăți comerciale, ar fi expus spre comercializare în incinta unui magazin, cantitățile de 75,51 kilograme, respectiv 145,79 litri produse de protecție a plantelor, ale căror termene de valabilitate a expirat și care au devenit deșeuri. Totodată în urma verificărilor efectuate s-a constatat faptul că societatea nu este autorizată de către Oficiul Fitosanitar Bistrița-Năsăud în vederea desfășurării activităților de comercializare a produselor de protecție a plantelor, iar persoana juridică nu a respectat obligația de a proceda la eliminarea produselor de protecție a plantelor al căror termen de valabilitate a expirat și care au devenit deșeuri.

Polițiștii au dispus indisponibilizată cantităților de 75,51 kilograme, respectiv 145,79 litri deșeuri provenite din produse de protecție a plantelor al căror termen de valabilitate a expirat și continuă cercetările pentru documentarea faptei.

 ***

Începând cu luna aprilie 2026, polițiștii Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase și reprezentanți ai Oficiului Fitosanitar Bistrița-Năsăud desfășoară acțiuni pentru verificarea modului de respectare a dispozițiilor legale privind produsele de protecție a plantelor și protecția mediului, în cadrul acțiunii naționale FITOS 2026.

 

Acțiunile au ca scop îmbunătățirea siguranței și sănătății cetățenilor, prevenirea și combaterea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor și protecția mediului, prin verificarea modului de efectuare a operațiunilor cu produse de protecție a plantelor și a condițiilor în care se desfășoară aceste operațiuni de către agenții economici de pe raza de competență.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Virgiluț R

16.06.2026

Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...

O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal

Runcan Mihaela

15.06.2026

Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.

Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului

Nelu Ciunta

15.06.2026

„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...

Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"

Daniel

14.06.2026

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing