Câte amenzi au dat polițiștii bistrițeni în weekend
În sfârșitul de săptămână 8-10 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud au continuat activitățile de supraveghere și control al traficului rutier, vizând fluidizarea acestuia și asigurarea unui climat de siguranță rutieră prin depistarea conducătorilor auto care nu respectă normele de circulație pe drumurile publice.
Astfel, în perioada menționată, polițiștii Serviciului Rutier, ai Poliției Orașului Beclean și ai Poliției Orașului Sângeorz-Băi au desfășurat acțiuni punctuale, fiind oprite pentru control aproape 180 de vehicule și efectuate verificări cu privire la aproape 200 de persoane. În cadrul activităților, 80 de conducători auto au fost testați cu aparatele din dotare. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 81 de sancțiuni contravenționale, fiind totodată dispuse măsuri complementare constând în reținerea a 2 permise de conducere și retragerea a 5 certificate de înmatriculare.
În intervalul 4-10 mai, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, împreună cu polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Beclean, Poliției Orașului Năsăud și Poliției Municipiului Bistrița, au acționat în conformitate cu Programul Operațiunilor Europene 2026 al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL), în cadrul acțiunii TRUCK & BUS. Activitățile au vizat creșterea gradului de disciplină rutieră și reducerea numărului de accidente grave în rândul conducătorilor de autovehicule destinate transportului rutier de persoane și de mărfuri.
În cadrul acțiunii au fost oprite pentru control 522 de autovehicule destinate transportului de mărfuri și 249 de autovehicule destinate transportului de persoane. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 303 sancțiuni contravenționale, dintre care 202 au vizat autovehicule de transport marfă și 101 – autovehicule de transport persoane. Principalele abateri constatate au avut în vedere utilizarea necorespunzătoare a tahografului, nerespectarea regimului legal de viteză și neutilizarea centurii de siguranță.
Activitățile desfășurate de polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud vizează creșterea gradului de siguranță și disciplină rutieră în rândul conducătorilor de vehicule, în scopul reducerii numărului de accidente rutiere soldate cu victime.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII