Călin Stan: “Poliția Locală revine în subordinea Primăriei Bistrița”

Poliția Locală revine în subordinea Primăriei Bistrița. Anunțul a fost făcut de viceprimarul Bistriței, Călin Stan. “Poliția locală a oricărui municipiu, oraș, localitate sau municipiu reședință de județ funcționează conform legii numărul 155 din 12 iulie 2010, republicată și actualizată la data de 21 ianuarie 2017”, a transmis Călin Stan. “Aflată în subordinea […]

Poliția Locală revine în subordinea Primăriei Bistrița. Anunțul a fost făcut de viceprimarul Bistriței, Călin Stan.
 
“Poliția locală a oricărui municipiu, oraș, localitate sau municipiu reședință de județ funcționează conform legii numărul 155 din 12 iulie 2010, republicată și actualizată la data de 21 ianuarie 2017”, a transmis Călin Stan.
 
“Aflată în subordinea primăriilor, poliția locală a fost înființată în scopul exercitării atribuțiilor privind apărarea drepturilor și libertăților fundamentale ale persoanei, a proprietății private și publice, precum și prevenirea și descoperirea infracțiunilor. De asemenea, poliția locală își desfășoară activitatea pe baza principiilor legalității, previzibilității, proximității și proporționalității, deschiderii și transparenței, eficienței și eficacității, răspunderii și responsabilității, imparțialității și nediscriminării. Toate cele enunțate mai sus reprezintă litera de lege și sunt respectate și de către poliția locală din Municipiul Bistrița.
 
Pe lângă cadrul legislativ deja existent, în urma Ordonanței de Urgență din data de 18 martie 2021, emisă și semnată de premierul Florin Câțu, poliția locală este readusă în subordinea primăriilor cu amendamentul care prevede faptul că, din punct de vedere operațional, conducerea poliției locale este menținută de către Poliția Română timp de încă 10 zile de la intrarea în vigoare a Ordonanței de Urgență. Guvernul României a adoptat Ordonanța de Urgență publicată în Monitorul Oficial, partea I, numărul 273 din 18 martie 2021 articolul II aliniatul 1. După această perioadă de 10 zile Poliția Locală revine în subordinea primăriei.
 
Îi asigurăm pe toți cetățenii Municipiului Bistrița de respectarea cadrului legislativ în ceea ce privește atribuțiile Poliției Locale, care trebuie pusă mereu în slujba cetățeanului, mai ales în această perioadă dificilă”, a transmis Călin Stan.

COMENTARII

Be

în 23.03.2021 ora 13:51:16 Balan Marius -Horea- ecologist a scris:

Lasă un răspuns

Sunt curios cand are de gand Politia Locala sa sune la numarul de pe miile de afise expuse ilegal pe toti stalpii de curent din tot orasul, si sa le dezlipeasca ?Sesizarea a fost facuta inca de anul trecut lui Niculae fostul vice, lui Peteleu si sefului Politiei. Alo Primaria existi ?Va place ca fix la coltul Primariei pe primul stalp este lipit anuntul, si culmea are si numar de mobil care va invita sa sunati si veti afla de unde provine anuntul.


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing