Bugetul județului Bistrița-Năsăud s-a votat. 70 la sută din bani, alocați pentru dezvoltare

Consiliul Județean Bistrița-Năsăud a aprobat joi, în ședința ordinară din luna aprilie, bugetul județului pentru anul 2026. Șeful instituției, Emil Radu Moldovan, a declarat că bugetul din acest an menține direcția investițiilor începute în anii anteriori.

Este un buget care continuă proiectele de dezvoltare ale județului. Bugetul general al județului pentru anul 2026 este în valoare de 1.347.754.000 lei, bugetul propriu al Consiliului Județean este 677.746.000 lei, iar bugetul instituțiilor finanțate integral sau parțial din buget, plus venituri proprii, este de 712.068.000 lei. Din bugetul propriu alocat, aproape 70% merge către secțiunea de dezvoltare, iar 30% către cea de funcționare. Fac mențiunea că toate instituțiile din subordinea directă a Consiliului Județean – Centrul Județean pentru Cultură, Muzeu, Bibliotecă, Clubul Gloria – sunt instituții care fac parte din acest buget”, a spus Radu Moldovan.

Potrivit datelor prezentate, din fondurile alocate dezvoltării, 48% sunt direcționate către modernizarea drumurilor județene, iar 43% către investițiile în sănătate. Alte 4% sunt alocate instituțiilor de cultură și sport, 4% pentru învățământul special și asistența socială, iar 1% pentru alte investiții. Cheltuielile de personal ale aparatului de specialitate reprezintă 2,46% din bugetul propriu, iar cheltuielile curente de funcționare ale Consiliului Județean însumează 0,82%.

În 2026, administrația județeană estimează finalizarea a zece proiecte de investiții, dintre care șapte finanțate prin PNRR, cu termen până în luna iulie, și alte trei finanțate din fonduri europene prin Programul Regional Nord-Vest.

Un alt proiect la care a făcut referite Emil Radu Moldovan este cel de modernizare a DJ 154, finanțat prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny” și aflat în derulare. Conducerea instituției susține că există garanții din partea constructorului că lucrările vor fi finalizate până la sfârșitul anului.

Tot la capitolul infrastructură rutieră, șeful administrației județene a mai menționat că un tronson al DJ 151 este deja în faza de proiectare și avizare, însă alte două loturi se află încă în analiză la CNSC, fără un răspuns până în prezent. Autoritățile județene urmează să trimită o nouă solicitare pentru urgentarea procedurii.

Președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud a mai adăugat că anul acesta vor fi finalizate și lucrările la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița.

Proiectul privind bugetul pe 2026 al județului Bistrița-Năsăud a fost adoptat cu 24 de voturi ”pentru”, 5 ”împotrivă” și o abținere. Un consilier județean a lipsit de la ședință.


COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing