Bogdan Ivan: “Florin Cîțu și Ioana Mihăilă, vinovați pentru lipsa antiviralelor pentru CoVid” (VIDEO)

Deputatul PSD, Bogdan Ivan, a vorbit astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, despre lipsa medicamentelor pentru tratarea CoVid-19. “Am avut o întâlnire, în această săptămână, cu șeful Agenției Naționale a Medicamentelor, cu domnul profesor Robert Ancuceanu, instituție care are în atribuție avizarea medicației pentru bolnavii din România și, până în momenetul de față, avem […]

Deputatul PSD, Bogdan Ivan, a vorbit astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, despre lipsa medicamentelor pentru tratarea CoVid-19.

“Am avut o întâlnire, în această săptămână, cu șeful Agenției Naționale a Medicamentelor, cu domnul profesor Robert Ancuceanu, instituție care are în atribuție avizarea medicației pentru bolnavii din România și, până în momenetul de față, avem solicitări de aproape o jumătate de an, de la o companie foarte importantă – Terapia Cluj, care încearcă să producă în România, un antiviral foarte important pentru tratarea bolnavilor de CoVid și care stă și așteaptă încă răspuns de la autoritățile statului. După ce am discutat și cu Dragoș Damian, managerul de la Terapia Cluj, după ce am discutat și cu profesor universitar, doctor Robert Ancuceanu, am ajuns la o concluzie simplă: Agenția Națională a Medicamentelor poate să dea acel aviz mâine, dar este blocată de Guvernul României”, a declarat Bogdan Ivan.

“Florin Cîțu și Ioana Mihăilă, fostul ministru al Sănătății, au fost informați că pot să dea o hotărâre de Guvern, o ordonanță, prin care să acorde dreptul limitat, controlat, din partea statului român, timp de 30 de zile, de exemplu, să producă antivirale care să ajungă atât în spitale, cât și în farmaciile cu circuit deschis. A ignorat total, atât demersurile Agenției Naționale, cât și ale companiilor care pot să producă acest antiviral pentru tratatea bolnavilor de CoVid și astăzi… Florin Cîțu, Ioana Mihăilă și șatra lor, sunt responsabili pentru lipsa medicamentelor generice din spitale și din farmacii”, a declarat Bogdan Ivan.

 

 

 

Conferință de presă PSD

Posted by InfoBistrița.ro on Friday, November 5, 2021

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing