Bistrițenii refuză vaccinarea cu AstraZeneca. Primarul Turc cere DSP să înlocuiască vaccinul AstraZeneca cu Pfizer
Primarul Bistriţei, Ioan Turc, a declarat joi, în cadrul unei conferinţe de presă, că a cerut conducerii Direcţiei de Sănătate Publică Bistriţa-Năsăud să aducă vaccin Pfizer la centrul de vaccinare amenajat de municipalitate, unde în prezent se administrează AstraZeneca, deoarece numărul celor care vin să se vaccineze a scăzut la patru până la şase persoane […]
Primarul Bistriţei, Ioan Turc, a declarat joi, în cadrul unei conferinţe de presă, că a cerut conducerii Direcţiei de Sănătate Publică Bistriţa-Năsăud să aducă vaccin Pfizer la centrul de vaccinare amenajat de municipalitate, unde în prezent se administrează AstraZeneca, deoarece numărul celor care vin să se vaccineze a scăzut la patru până la şase persoane pe zi.
„Primăria Bistriţa a amenajat un spaţiu de vaccinare. În urma controverselor legate de vaccinul produs de AstraZeneca, e o realitate, numărul de oameni care apelează la serviciile pe care noi le punem la dispoziţie prin centrul de vaccinare propriu este unul foarte mic. În data de 12 aprilie, începe rapelul pentru AstraZeneca, după care, ţinând cont de faptul că unitatea noastră mobilă – pentru că am organizat şi o unitate mobilă care foloseşte vaccinul produs de Pfizer, vom trece pe Pfizer şi la centrul de vaccinare propriu. Am discutat acest lucru cu doamna doctor Andriţoiu şi avem susţinerea Direcţiei de Sănătate Publică pentru acest schimb de soluţie”, a spus primarul.
Întrebat câte persoane se mai prezintă zilnic la centru pentru a primi vaccinul AstraZeneca, edilul bistriţean a afirmat că numărul a scăzut la patru până la şase persoane, în condiţiile în care fluxul permite vaccinarea a 60 de persoane pe zi.
Valeriu Gheorghiță, președintele CNCAV, a anunțat, joi, că în România „se continuă vaccinarea cu AstraZeneca pentru toate grupele de vârstă”.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII