Bistrițenii pot verifica legalitatea exploatărilor de balast direct de pe telefon, prin #InspectorulBalastierelor

"Tot mai mulți locuitori ai județului Bistrița-Năsăud ne-au semnalat, în ultima perioadă, suspiciuni privind exploatări de materiale de construcție din albiile râurilor", a transmis USR Bistrița-Năsăud.

ncepând de astăzi, fiecare cetățean are la dispoziție un instrument simplu și eficient pentru a verifica aceste activități. Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a lansat platforma #InspectorulBalastierelor – o hartă interactivă care permite verificarea rapidă a exploatărilor de balast din întreaga țară, inclusiv din județul nostru.

Cum funcționează platforma?

Accesând https://www.inspectorulbalastierelor.ro/, utilizatorii pot vizualiza toate perimetrele autorizate din România. În prezent, sunt înregistrate 1.849 de exploatări active, împreună cu avizele emise în ultimii ani, inclusiv cele expirate în ultimii 5 ani.

Ce informații pot fi verificate?

 • dacă o exploatare are autorizație valabilă
• perimetrul exact în care este permisă activitatea • tipul de exploatare autorizată
• perioada de valabilitate a avizelor

Cum pot acționa cetățenii? Dacă observați utilaje care extrag balast, dar nu regăsiți exploatarea pe hartă sau autorizația este expirată, este posibil să fie vorba despre o activitate ilegală. În acest caz, puteți depune sesizări către Ministerul Mediului sau către Apele Române. 

Astfel, fiecare cetățean devine un veritabil „inspector al balastierelor”.

De ce este important acest demers? Exploatările ilegale din albiile râurilor au consecințe grave:

• reduc accesul comunităților la resursele de apă

• provoacă eroziuni și instabilitatea malurilor

• modifică cursurile de apă • distrug habitatele acvatice

• cresc riscurile pentru infrastructură (poduri, drumuri, diguri)

• afectează echilibrul ecosistemelor Lansarea acestei platforme reprezintă un pas concret în combaterea unui fenomen care afectează direct mediul și resursele locale.

Apel către cetățeni: Intră pe platformă, verifică situația din zona ta și semnalează neregulile. Implicarea fiecăruia dintre noi poate face diferența în protejarea râurilor din județul Bistrița-Năsăud.

sursa: comunicat de presă USR Bistrița-Năsăud

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing