Bistrițean surprins în timp ce abandona deșeuri provenite din construcții la platforma de colectare a deșeurilor reciclabile! (FOTO)
“În această dimineață am surprins un bistrițean care abandona deșeuri provenite din materiale de construcții, la platforma de colectare a deșeurilor reciclabile cu containere semi-îngropate de lângă Spitalul TBC de pe str. Ghinzii. I-am explicat că această faptă este una greșită, sancționabilă contravențional și i-am cerut să predea aceste deșeuri către operatorul Supercom și să […]
“În această dimineață am surprins un bistrițean care abandona deșeuri provenite din materiale de construcții, la platforma de colectare a deșeurilor reciclabile cu containere semi-îngropate de lângă Spitalul TBC de pe str. Ghinzii.
I-am explicat că această faptă este una greșită, sancționabilă contravențional și i-am cerut să predea aceste deșeuri către operatorul Supercom și să ne prezinte dovada plății acestor deșeuri de la operatorul de salubritate. Corpul de Control al A.D.I. Deșeuri Bistrița-Năsăud va monitoriza platformele de colectare a deșeurilor din județ și va preveni abandonarea de deșeuri la aceste platforme și în natură și va sancționa drastic aceste abateri”, a transmis Cristian Marius Niculae.
Cetățenii județului Bistrița-Năsăud trebuie să știe că pot duce GRATUIT deșeuri provenite din construcții la centrele de colectare organizate la nivelul județului în limita a 200 kg / an / gospodarie, după cum urmează:
În Bistrița pe str. Narciselor lângă Netex și în Viișoara lângă complex Heidenfeld;
În Beclean – în cadrul Stației de Transfer la ieșirea spre Braniște;
În Năsăud – în cadrul Stației de Transfer lângă depozitul Lukoil;
În Sângeorz-Băi – în cadrul Stației de Transfer de lângă cariera Cormaia;
“Pentru că ne dorim să avem un județ mai curat, vom intensifica eforturile de prevenire și combatere a depozitărilor ilegale de deșeuri în natură sau la platformele de colectare prin activitatea susținută a noului corp de control al A.D.I. Deșeuri Bistrița-Năsăud”, a mai spus Cristian Marius Niculae.
în 06.08.2021 ora 14:26:49 Melinda a scris:
Lasă un răspuns
De ce nu primim un calendar cu toate acțiunile de colectare a deșeurilor voluminoase. Din păcate aflăm doar de pe Facebook despre aceste acțiuni înainte cu o zi două. Poate dacă și domnul știa ca sunt locuri special amenajate pt deșeuri provenite din construcții mergea cu duba pana la Netex sau pana la Viisoara. Când plătim taxa pt gunoi nimeni nu îți spune ce, unde și când poți să arunci. Poate asa s.ar evita supraaglomerarea tomberoanelor.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"




COMENTARII