
BISTRIȚA va avea un super maraton de CICLISM, în luna iulie! Detaliile concursului aflat la prima ediție!
Municipiul Bistrița va avea un concurs de ciclism, la care sunt așteptați peste 300 de participanți. Aflată la prima ediție, competiția va avea loc sâmbătă, 29 iulie și este organizată de Asociația Super Bike Team.
Bistrița Bike Marathon este organizat în parteneriat cu Primăria Bistrița. Sponsorii care au decis până acum să susțină concursul sunt: Filadelfia Group, Filadelfia Tourism, Comsig Grup, Comsig Automobile, Concept Plast, Comautosport.
ÎNSCRIERILE la concurs se pot face aici, pe site-ul oficial bistritamarathon.ro!
Participanții pot alege unul dintre cele trei trasee, în funcție de gradul de dificultate.
Traseul începe de pe Pietonalul Liviu Rebreanu, zona de start, apoi pe strada C.R. Vivu, până la podul Jelnei, acolo, după pod, la stânga pe str Ghinzii, iar după aprox. 500 m, înainte de cimitirul evreiesc se iese de pe asfalt în dreapta, se intră în pădure, se face o bucla prin pădure unde este puțină urcare și coborâre, apoi se revine pe strada Ghinzii pentru aprox 500 metri după care traseul o ia spre dreapta, strada Valea Ghinzii, spre lac, se face turul lacului, poligon, trecere peste râul Bistrița pe pasarela pietonală, strada Poligonului și intoarcerea la zona de finish, pe strada General Grigore Bălan, pietonal.
Traseul începe de pe Pietonalul Liviu Rebreanu, zona de start, continuă pe strada C.R. Vivu, până la podul Jelnei, se vireaza după pod la stânga pe str. Ghinzii, iar după aprox 500 m, înainte de cimitir se iese de pe asfalt, se intră in pădure, începe urcarea, se urmează marcajele. După 6 km se iese din pădure, se continuă pe coama dealului până la km 13, unde este primul punct de alimentare și unde traseele se separă. Se urmează marcajele, traseul alternând cu deal/ pădure, iar la km 22 intâlnim al doilea punct de alimentare. După acesta, începe ultima urcare din concurs, coborârea pe traseul special amenajat din zona pârtiei de schi și revenirea spre zona de finish, pe centru, pietonal.
Startul se ia comun cu tura medie, traseul separându-se la km 13, după primul punct de alimentare.
Se coboară pe drum de piatră spre localitatea Satu Nou, acolo se face trecerea spre domeniul dealul Negru, unde intrăm pe traseul Via Transilvanica pentru aproximativ 15 km, drum asfaltat, alternând padure/ deal. La km 26 o să fie al doilea punct de alimentare, după care urmeaza o zona de coborâre pana la intersecția cu drumul din Cușma. Acolo se urmează indicatoarele, se face o buclă pe drum forestier și se coboară în Cușma, se parcurge aprox 1 km pe asfalt. Apoi începe urcarea, spre pădure.
La km 40 traseul se întâlnește din nou cu cel mediu, de aici fiind comune până la finish. Se urmează traseul până la km 47 unde intâlnim al treilea punct de alimentare După acesta, începe ultima urcare din concurs, coborârea pe traseul special amenajat din zona pârtiei de schi și revenirea spre zona de finish, pe pietonalul Liviu Rebreanu din centrul orașului.
Înființat de 10 iubitori de ciclism, în urma cu 7 ani, Super Bike Team completează lista cluburilor sportive bistrițene și își propune să participe în cele mai importante competiții naționale de mountain bike și șosea și să atragă spre acest sport cât mai mulți amatori.
GALERIE FOTO
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Pui de nine
22.10.2025Fara sa fiu rău acest Solcanu e consilierul lui Cristian Nicolae când era viceprimar!?? Apoi a fost dat în judecată de CJ că nu a făcut treabă ? Apoi se plimba prin partidele la putere și întinde mâna aiurea? Zic și eu ..noapte buna
la articolul Principele Nicolae a primit un tablou al artistului bistrițean Adrian Solcan (FOTO)
Remus
21.10.2025Pentru corectitudine. Croația nu este împărțită în județe ci în cantoane, denumire moștenită încă din Evul Mediu. După destrămarea RSF Iugoslavia, Croația și-a declarat independența la 8 octombrie 1991, iar în 1992 s-au reînființat cantoanele. In prezent ...
la articolul Președintele Radu Moldovan și primarul Gabriel Lazany, vizită oficială în Croația
Adriana Turc
21.10.2025Piticul ăsta senator cică mârlan neales de nimeni , marca pură PSD
la articolul Senatorul Cristian Nicula, întâlnire cu tinerii care participă la cursuri de Internship la Senat
Teran Lidia
16.10.2025Eu cred că o să fie fain, orice se poate face pentru oraș este binevenit.
la articolul Cum va arăta Valea Căstăilor. Proiect important semnat de Primăria Bistrița
COMENTARII