Bistrița, un important punct de întâlnire pentru comunitatea educațională din România
Bistrița a devenit, în aceste zile, un important punct de întâlnire pentru comunitatea educațională din România, odată cu organizarea, în 7 martie, a primei ediții a Forumului MERITO Nord.
Deschiderea Forumului a avut loc la Palatul Culturii, atelierele s-au desfășurat la Colegiul Național „Andrei Mureșanu”, iar tema „Cum facilităm înțelegerea și învățarea conceptelor abstracte?”, o provocare constantă pentru cadrele didactice din toate nivelurile de învățământ, a fost fundamentată ştiintific de prof. univ. dr. habil. Horaţiu Catalano – Departamentul de Științe ale Educației, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și prof. drd. Laura Ierulescu, profesor de limba și literatura română și director educativ la Liceul Româno-Finlandez ERI Sibiu.
A fost subliniată importanța consolidării comunităților profesionale și a creării unor spații în care profesorii să învețe unii de la alții. Misiunea comunității MERITO rămâne aceea de a facilita cadre relevante de învățare pentru profesori și de a susține dezvoltarea comunităților de practică.
Programul forumului a cuprins 13 ateliere de învățare colaborativă și experiențială, structurate pe secțiuni tematice dedicate diferitelor niveluri de învățământ, de la educația timpurie până la gimnaziu și liceu. În cadrul acestora, 27 de profesori și specialiști, facilitatori voluntari din comunitatea MERITO, au explorat împreună cu participanții metode și abordări validate pentru predarea conceptelor abstracte.
Atelierele au pornit de la întrebări esențiale pentru practica didactică: cum se planifică traseul de la competențele din programă la activități concrete de învățare, care sunt etapele procesului de învățare a conceptelor abstracte și ce instrumente pot susține o învățare profundă și transferul cunoștințelor în situații noi.
Scopul Forumului MERITO Nord a fost, totodată, acela de a crea un spațiu de întâlnire, creație și reflecție pentru profesorii pasionați de dezvoltarea profesională continuă și de îmbunătățirea practicilor educaționale.
Prima ediție a Forumului MERITO Nord a fost co-organizată voluntar de echipa MERITO din județul Bistrița-Năsăud: prof. Adriana Popițan – inspector pentru educație timpurie la Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud, prof. Emeșe Cîmpean – director adjunct la Colegiul Național „Petru Rareș” Beclean și prof. Vasilica Găzdac – profesor pentru educație timpurie la Școala Profesională „Tiberiu Morariu” Salva.
Evenimentul s-a desfășurat cu sprijinul instituțiilor partenere: Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud, Casa Corpului Didactic Bistrița-Năsăud și Universitatea Babeș-Bolyai – Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Departamentul de Științe ale Educației – Extensia Năsăud.
Forumul beneficiază și de sprijinul mai multor sponsori strategici și parteneri locali implicați în susținerea transformării profesiei de profesor în România.
Sponsori strategici: Bitdefender, NEPI Rockcastle, Dedeman, Crowe, Patria Credit.
Sponsori locali: Asociația Fortis, Agrofil Someș, Primera Com, Avia Star Auto, Galara, Tropical Fruit Paradise, Aqua D’Ora, Create Collective – Luke Roberts Photography.
Prin această inițiativă, comunitatea MERITO își propune să consolideze o rețea de profesori dedicați educației de calitate și să încurajeze colaborarea între cadrele didactice, cu impact pe termen lung asupra modului în care elevii învață și înțeleg lumea din jurul lor.
Prof. Popițan Viorica-Adriana
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII