BISTRIȚA Folk, la o nouă ediție, cu nume mari ale muzicii românești
Cea de a XXII-a ediție a Festivalului Concurs Național BISTRIȚA FOLK se va desfășura la Palatul Culturii Bistrița în perioada 15 – 16 noiembrie 2024 și va reuni în recitaluri, nume dintre cele mai mari ale muzicii folk românești.
Vor concerta la Bistrița Mircea Baniciu&band, Ducu Bertzi&friends, Narcisa Suciu&band, Adrian Ivanițchi, Marius Bațu, Ovidiu Mihăilescu, Cătălin Stepa&Aurelian Epuraș. Trupa „Sunt un frate tânăr”, în componența Dorin Andone, Vlady Cnejevici și Teo Boar va susține în prima seară, un recital în memoriam Florian Pittiș. Teodora Matean, câștigătoarea trofeului Bistrița Folk 2023 va deschide prima seară a recitalurilor, iar realizatorul Colibița Folk Festival – bârgăuanul Toni Vlad, va urca pe scenă în compania fiului său, Toni Vlad jr (solistul trupei Halta H), pentru a deschide seria recitalurilor din seara a doua. Va încânta audiența cu versurile sale cu tâlc – poetul Sorin Poclitaru.
Concursul, la care se pot înscrie tineri folkiști cu vârsta de până la 25 de ani, se adresează tinerelor talente din țară sau din diaspora. Doritorii pot accesa regulamentul festivalului și fișa de înscriere pe site-ul Centrului Cultural Municipal sau pe contul de facebook – BISTRIȚA FOLK. Din juriu vor face parte cantautori, poeți și oameni de cultură apropiați fenomenului folk. În foaierul Palatului Culturii va fi organizat și un stand cu discuri și cărți ale invitaților.
Festivalul Concurs Național BISTRIȚA FOLK 2024 este organizat de Primăria Municipiului Bistrița și Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” Bistrița, în parteneriat cu Asociația Culturală România din inima mea.
Biletele sunt puse în vânzare la Palatul Culturii Bistrița și online începând de joi, 24 octombrie a.c. Prețul unui bilet pentru o seară este de 60 lei.
https://www.iabilet.ro/bilete-bistrita-folk-ziua-i-103736/
https://www.iabilet.ro/bilete-bistrita-folk-ziua-ii-103734/
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
class
05.11.2025Vrei părerea mea sinceră? Te cam bâlbâi, tovarășe primar! Îți cam tremură vocea și barba! Dacă aș fi detector de minciuni, crede-mă, te-aș scuipa! Și punct!
polemica.ro
05.11.2025Barbosul de la PNL e invidios!!!
la articolul Cristian Damian (PNL), despre scandalul sexual din Livezile: “O rușine pentru întreaga comunitate”
Iad
05.11.2025De știa de relația celor doi!
la articolul Comunicatul PSD Bistrița-Năsăud după imaginile cu primarul Traian Simionca
Vasile
05.11.2025Va anula CCR decizia!
la articolul Comunicatul PSD Bistrița-Năsăud după imaginile cu primarul Traian Simionca
COMENTARII