Bijuteria arhitecturală a Bisericii Evanghelice din Bistrița. Orga Johannes Prause și povestea ei (VIDEO)
În interiorul Bisericii Evanghelice se află o bijuterie arhitecturală și istorică neprețuită: cea mai mare orgă Johannes Prause.
"Suntem onorați că am avut ocazia ca prin munca noastră să-i redăm viață, iar sunetul ei să cuprindă de frumusețe, pe toți cei care au ocazia să o asculte", a transmis compania MIS Grup, care a postat un video de prezentare pe pagina de Facebook.
Aceste modificări nu au avut mare succes și au dăunat instrumentului. Dacă analizăm și comparăm dispoziția orgii, adică registrele, putem să ne dăm seama că dispoziția originală a lui Prause este unitară, bine conturată, de calități artistice, net superioară celor două dispoziții modificatel.
"Imaginile cu orga restaurată, la aproape 230 de ani de la construcția sa, se pot vedea în materialul video.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Anca
14.08.2026Florin Chilian in ce zi va canta?
Ioan Georgiu
13.08.2026Felicitari,aviz carcotasilor,primarul Gabriel Lazani face acest lucru pentru bistriteni nu pentru el sau vreun prieten!
la articolul Au construit hale și depozite pe domeniul public, fără autorizație. Primarul Gabriel Lazany anunță demolarea lor
ionica
12.08.2026@Cordelia si unde scrie acolo că e condamnată definitiv?
Cordelia
12.08.2026Ionica Aici și nu numai aici https://www.bistriteanul.ro/ancuta-circu-si-mama-sa-condamnate-la-doi-ani-si-jumatate-de-inchisoare-cu-executare-pentru-proxenetism/
COMENTARII