Autovehiculele înmatriculate în alte state, verificate de polițiști

În urma unei acțiuni care a durat 4 zile, polițiștii rutieri au aplicat peste 18.000 de sancțiuni contravenționale și au reținut peste 1.700 de permise de conducere șoferilor care puneau în pericol siguranța traficului rutier. În perioada 3 – 6 octombrie 2020, sub coordonarea Direcției Rutiere, polițiștii au acționat la nivel național pentru creșterea siguranței […]

În urma unei acțiuni care a durat 4 zile, polițiștii rutieri au aplicat peste 18.000 de sancțiuni contravenționale și au reținut peste 1.700 de permise de conducere șoferilor care puneau în pericol siguranța traficului rutier.

În perioada 3 – 6 octombrie 2020, sub coordonarea Direcției Rutiere, polițiștii au acționat la nivel național pentru creșterea siguranței rutiere, cu accent pe verificarea modului în care sunt respectate normele rutiere de șoferii autovehiculelor înmatriculate în alte state.

În cadrul acțiunii, au acționat zilnic, în medie, 800 de polițiști rutieri, fiind verificate 32.568 de autovehicule, dintre care 3.606 înmatriculate în alte state.

Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 18.459 de sancțiuni contravenționale, din care 16.986 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Din totalul acestora, 997 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate conducătorilor autovehiculelor înmatriculate în alte state.

“Totodată, la nivel național, au fost reținute 1.765 de permise de conducere, dintre care 82 conducătorilor autovehiculelor înmatriculate în alte state.

Tot în cadrul acțiunii au fost reținute 629 de certificate de înmatriculare, dintre care 69 de certificate eliberate de autorități din alte state.

Dintre certificatele de înmatriculare reținute conducătorilor autovehiculelor înmatriculate în alte state, 31 au fost reținute pentru lipsa inspecției tehnice periodice și 38 pentru lipsa asigurării de răspundere civilă auto.

De asemenea, au fost constatate 260 de infracțiuni, dintre care 25 săvârșite de conducătorii autovehiculelor înmatriculate în alte state”, informează Poliţia Română într-un comunicat dat publicităţii duminică.

Etichetele acestui articol sunt Comunicat de presă,Poliția Română

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing