Augusta Săsărman (PSD): “Unde a fost consultarea publică înainte de renunțarea la centrul intermodal?”

“Cred că știți că proiectul „Centru intermodal de transport” a fost stopat de dl. primar Turc, cu consecința restituirii sumei de 824.481,33 lei, reprezentând finanţarea nerambursabilă acordată până în prezent . Și cred că știți că în locul lui a propus mutarea autogării pe centura orașului, un loc tare „bine” ales. Astăzi am primit de […]

“Cred că știți că proiectul „Centru intermodal de transport” a fost stopat de dl. primar Turc, cu consecința restituirii sumei de 824.481,33 lei, reprezentând finanţarea nerambursabilă acordată până în prezent .
Și cred că știți că în locul lui a propus mutarea autogării pe centura orașului, un loc tare „bine” ales. Astăzi am primit de la Primărie procesul verbal al ședinței extraordinare din 15.04.2021 – cea cu aprobarea bugetului. Vă redau ce spunea edilul despre acest proiect:
„Vom face o consultare publică și dacă oamenii își doresc, după ce sunt informați, dacă oamenii și-o vor dori – o vom face, o vom susține și noi, ca autoritate locală. Intenția noastră, intenția mea în acest moment este de regândire a proiectului , nu discut despre abandonarea proiectului discut despre regândirea proiectului. (..) Ne asumăm, fără nici un fel de problemă, inclusiv amânarea realizării acestei investiții, pentru că noi măsurăm de câteva ori și tăiem o dată, nu tăiem, după care începem să facem măsurători.”
Bună ultima glumă, ce-i drept”, spune consilierul municipal PSD, Augusta Săsărman.
 
“Și acum vă întreb pe voi:
– unde a fost consultarea publică înainte de a tăia acest obiectiv de pe listă și de a restitui banii primiți? 
– de câte ori a „măsurat” schema cu mutarea autogării pe centură înainte să iasă public și să susțină această aberație? 
– unde este consultarea publică privind mutarea autogării la mama naibii?
– unde-i transparența decizională atât de mult promovată în campanie?
N-aș fi avut nicio problemă dacă deciziile administrației se bazau pe dorința bistrițenilor. Dacă dvs. ați fi spus că nu vreți centru intermodal și că vreți să dam banii înapoi, era în regulă. Dacă dvs. ați fi dorit ca autogara să fie mutată pe centură, era în regulă.
Dvs trebuie să decideți cum doriți să arate locul în care trăiți, nu altcineva! “, a transmis Augusta Săsărman.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing